Mezi organizace zastřešované Českou radou dětí a mládeže bylo přijato další sdružení, čímž se počet členských spolků ČRDM zvýšil na 99. Benjaminkem České rady je sdružení Život trochu jinak, se sídlem ve Slavičíně. 32. Valné shromáždění, konané 15. dubna 2010, zároveň jmenovalo do Představenstva ČRDM dva nové členy, a sice Michaelu Humlovou ze sdružení ELSA a Miroslava Jungwirtha, kandidujícího za Pionýr.
Účastníci 32. VS ČRDM zároveň odhlasovali změnu stanov týkající se ustavení Komory krajských rad mládeže, schválili Výroční a Hospodářskou zprávu ČRDM za rok 2009, vzali na vědomí revizní zprávu Revizní komise ČRDM a seznámili se s novými projekty Rady („Strukturovaný dialog“, Finanční gramotnost“), jakož i s personálními změnami v obsazení Kanceláře ČRDM. Odcházejí z ní její ředitelka Michaela Přílepková a sekretářka Jana Votavová.
To jsou „v kostce“ nejdůležitější faktické výsledky jednání Valného shromáždění.
Pokud jde o přijetí nového členského sdružení, hlasování o něm dopadlo přesvědčivě, když pro bylo dvakrát více hlasů než proti. Předseda ČRDM Aleš Sedláček rozvedl, že Život trochu jinak pracuje s nevidomými a kombinuje jejich volnočasové aktivity s činností vidoucích „ Je to sdružení svou velikostí spíše lokální, nicméně aktivity má celorepublikové, účastní se aktivně cévévézetek (Celostátní vzájemná výměna zkušeností, pozn.). Od spousty z vás přišlo podpůrné dobrozdání, že byste právě s tímto sdružením chtěli být v nějakém spojení, protože dělá smysluplnou činnost a lidi v něm obdivujete,“ doplnil Aleš Sedláček. Podle něj je možné, že by v budoucnu vznikla v rámci ČRDM platforma sdružení specializovaných na činnost s handicapovanými; mohla by se třeba podílet na tvorbě příslušné legislativy. O přijetí do ČRDM se uchází rovněž Rada dětí a mládeže Libereckého kraje (RDMLK); o její přihlášce však delegáti kvůli nejasnostem ve stanovách RDMLKV tentokrát nehlasovali a přijímací proceduru odložili na příští jednání.
Shora zmíněná změna stanov ČRDM s otázkou přijetí liberecké krajské rady přímo nesouvisí. Jde o to, že krajské rady se podle nově schválené dikce nejdůležitějšího právního dokumentu ČRDM sdružují v jejím rámci v Komoře krajských rad. Ta se schází alespoň dvakrát ročně, schvaluje svůj jednací řád, jímž se řídí, a volí svého mluvčího, jenž Komoru zastupuje vůči ostatním orgánům České rady. Komoru krajských rad může svolat i předseda ČRDM.
Z vůle delegátů 32. VS ČRDM rozšířila Představenstvo České rady Michaela Humlová z Evropské asociace studentů práva (ELSA), která prezentovala výsledek práce expertního týmu, jenž se zabýval statutem Ceny Přístav. Toto ocenění uděluje ČRDM pracovníkům státní správy a samosprávy za jejich přínos při utváření příznivých podmínek pro volnočasovou, mimoškolní práci s dětmi a mládeží. Kardinální změnou ve statutu Ceny Přístav, platnou ovšem až od roku 2011, je podle Michaely Humlové možnost nominovat na ocenění vedle fyzických osob pracujících ve státní správě také podnikatele, kteří podporují, nejlépe dlouhodobě a koncepčně, dětské sdružení (SVČ, školní, družinu nebo klub) v jejich činnosti. Na VS zazněla v souvislosti s letošním udělováním Ceny Přístav jedna důležitá informace, a to, že uzávěrka Ceny Přístav byla prodloužena do 30. 6. Ocenění má být (ještě podle stávajících, „starých“ pravidel) tentokrát uděleno z rozhodnutí Představenstva na podzim, a nikoli v rámci Bambiriády, jak bývalo dříve obvyklé.
Druhý z nováčků v Představenstvu, Miroslav Jungwirth, se úspěšnou kandidaturou zasadil o návrat Pionýra do tohoto vrcholného výkonného orgánu České rady. Stalo se tak po pěti letech, kdy v něm pionýři své zastoupení neměli – poté, co tuto pozici v roce 2005 z vlastního rozhodnutí opustili. „Kromě zkušenosti z celoroční práce s oddílem má také bohaté zkušenosti s přípravou a organizací táborů, mezinárodních výměn, velkých otevřených akcí pro veřejnost a podobně,“ stálo mj. v návrhu kandidatury Miroslava Jungwirtha.
Pokud jde o avizovaný odchod Michaely Přílepkové a Jany Votavové z Kanceláře ČRDM, v prvém případě oznámila ředitelka tohoto servisního útvaru České rady, že podala ke konci dubna výpověď. „Představenstvo bude potom asi hledat nějaké svoje vize toho, jaký má být profil mého nástupce, nástupkyně, aby jim vyhovoval. A věřím, že je v tomto hledání podpoříte, aby to byl člověk, který na tuto poptávku jak od sdružení, tak od Představenstva dokáže vždycky dobře, skvěle reagovat. Jinak děkuji všem za pěkných pět let a za spolupráci,“ obrátila se Michaela Přílepková k přítomným zástupcům členských sdružení ČRDM, před tím, než se ozval jejich uznalý potlesk. Její profesionální přístup k práci ocenil také předseda ČRDM: „Míši si velmi vážím po stránce odborné: vymyslela tady spoustu věcí, spoustu věcí tady posunula, a my teď přemýšlíme o nějakém novém uspořádání, nových způsobech řízení,“ dodal Aleš Sedláček. Jménem Junáka vyslovil ředitelce Kanceláře dík za pětiletou spolupráci i starosta tohoto sdružení Josef Výprachtický.
Sekretářka Kanceláře Jana Votavová přechází na projektové místo vytvořené v rámci nového projektu ČRDM „Strukturovaný dialog“. Její sekretářskou práci převezme nově nastoupivší pracovnice – vítězka výběrového řízení.
Jednání dubnového Valného shromáždění ČRDM, původně odhadované přibližně na dvě hodiny, protáhla na téměř dvojnásobek závěrečná živá diskuse. Jejím vlastně jediným, leč sporným bodem se stal nedávný postup předsedy České rady, potažmo pracovní skupiny složené ze zástupců jedenácti členských organizací ČRDM, v otázce (dalšího) dotování krajských rad z prostředků ministerstva školství. Tento postup se nyní setkal s kritikou ze strany přítomných představitelů několika organizací, zejména dotčených krajských rad. Téma zůstává i nadále otevřené; diskuse na VS nicméně vyústila k obecně akceptovanému návrhu několika kroků, jež se Aleš Sedláček zavázal provést. Zahrnují mj. věcné prodiskutování daného problému na jednání „krajské tripartity“, kde by se nad daným tématem měli potkat zástupci krajských rad, ministerstva a krajští úředníci zodpovědní za problematiku mládeže.