Před dvěma lety se v prostorách pražského Kongresového centra konala dvoudenní evropská Konference o mládeži, jedna ze tří oficiálních akcí českého předsednictví EU věnovaných oblasti politiky mládeže. Tehdejší ministr školství Ondřej Liška na zmíněném sympoziu upozornil na návrh (s nímž přišel Pavel Trantina, reflektující tak zájmy neziskovek zastřešených Českou radou dětí a mládeže) – a osobně ho podpořil – aby byl rok 2011 vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví. Dané téma (ERD) ve vztahu ke sdružením dětí a mládeže se jako pověstná červená nit vine i pátým letošním číslem zpravodaje ČRDM Archa.
Neformální pohled na dobrovolnické nadšení nabízí hned první příspěvek. Předseda Asociace TOM Tomáš Novotný ho nazval „Práce, matka pokroku, ve mlýně Oparně“ a popisuje v něm osobní zkušenost s brigádami, které si při rekonstrukci zmíněného objektu s mladými tomíky dopřával sedm let: „Chodí pozdě spát, dlouho do noci klábosí, zpívají a randí. Ráno mi klnou, za formu i obsah budíčku, budíčku hudebního. Je vždy moc brzy a většinou se netrefím, někdy až o desítky let, do vhodného interpreta. Po snídani se ale práce rozeběhne. Proč píšu o takové banalitě? Těší mne, že to jde. Že motivace partou (to zejména), vrstevnickou společností, a snad také prostředím, na našich spolkových latifundiích tradičně pěkným, vzkvétajícím a udržovaným – školské i evropské peníze buď v tomto smyslu pochváleny – učiní své a na konci že je pěkný a viditelný výsledek.“
Pátá letošní Archa informuje mj. o chystané akci, již v rámci ERD, resp. Týdne dobrovolnictví organizuje ČRDM, a sice o výsadbě „svatoanežských lip“. Mládežnické a dětské spolky vysázejí během nadcházejícího víkendu (5.-6. listopadu) u příležitosti osmistého výročí narození sv. Anežky České stovku pamětních lip. O akci je přitom nebývalý zájem – během, září, kdy se jednotlivá sdružení mohla k bezplatnému odběru stromků závazně přihlašovat, byla celá zásoba tři a půl metru dlouhých kmínků lípy srdčité svižně rozebrána…
V letos předposledním sešitu Archy se můžete díky Jiřímu Sázelovi dočíst rovněž o úsilí dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus vynakládaném v Himálaji, kde pracují pro rozvoj školy ve vesnici Mulbekh; zástupci „brontíků“ se přitom setkali i se 14. dalajlámou, který jejich snahu podporuje. Čtivě napsaný „zážitkový“ článek z exotického prostředí Limy poskytla Arše také šestadvacetiletá Alice Vybíralová, dobrovolnice vyslaná do hlavního města Peru sdružením Duha. V době, kdy její článek vznikl, pracovala v Limě třetím měsícem. Alice píše: „Práce v asentamientos humanos je náročná, je těžké něco organizovat, jelikož na místní obyvatele není moc spolehnutí a člověk vždy musí počítat s různými alternativami. Jedna cesta do asentamienta navíc často zabere i dvě hodiny a je dvojnásob unavující kvůli limské dopravě. Odměnou za vynaložené úsilí je ale pro nás viditelná vděčnost obyvatel těchto čtvrtí, kteří mají zájem na změně svých životních podmínek a jsou rádi, že na své problémy nejsou sami a že se o ně někdo zajímá.“ Do zahraničí, tentokrát evropského, zavítáme i v příspěvku Jany Doudové a Jany Šoupalové z již zmíněné Duhy. Týká se Belizy Mendes de Marto, jež působila po dobu jednoho roku coby dobrovolnice v Duze. Během projektu Evropské dobrovolné služby (EVS) se naučila dobře česky a v ČR nakonec zůstala déle. Beliza se spolu s šesticí dalších lucemburských EVS-dobrovolníků stala tváří propagačních materiálů, které mají zvýšit zájem veřejnosti o dobrovolnictví; kampaň je součástí ERD.
Neotřelý pohled na věc je zakódován i v profilovém rozhovoru Archy. Tentokrát byl veden s výtvarnou pedagožkou a lektorkou Lucií Jakubcovou Hajduškovou. V týmu Občanského sdružení Letní dům, které se zaměřuje na pomoc dětem z dětských domovů, působí od roku 2002. Na co by měl být připraven člověk, který by se chtěl vydat podobnou cestou jako ona? „Určitě musí být připraven na tvrdou a náročnou práci, tato práce spolkne spoustu vašeho osobního času a vaší energie. Je to práce, která vyžaduje disciplínu, aktivitu, angažovanost a schopnost improvizovat – umět si poradit. Musíte být zároveň vůdčí, ale vědět, kdy se stáhnout a dát prostor druhým… Každý člen týmu má za něco konkrétního odpovědnost. A děti navíc vyžadují maximální otevřenost a upřímnost, nemůžete hrát žádné hry, nemáte se kam schovat. Neschováte se za žádnou neosobní normu, neberou to, a tohle u sebe zvládnout je taky velmi náročné. Velkým plus je, když máte před sebou sebezkušenostní výcvik, nebo v něm jste, na nich se učíte neschovávat se sám před sebou a být sám k sobě upřímný.“
V prezentační rubrice se představí Sdružení evangelické mládeže – SEM, loni přijaté do ČRDM. S novou Archou se také zastavíte na slovíčko s Petrou Vymětalíkovou, která pracuje od letošního srpna jako koordinátorka ERD na Odboru pro mládež MŠMT, dozvíte se novinky o pionýrském projektu „Klíčení“, o projektu „Kecejme do toho“, o besedě zástupců členských spolků ČRDM s ředitelem Odboru pro mládež MŠMT Michalem Urbanem, o desátém ročníku udílení Ceny ČRDM „Přístav“… a řadu dalších informací.
Elektronickou verzi Archy č. 5/2011 najdete pod tímto článkem.
Archu č. 5 si můžete ve formátu pdf prohlédnout na:
http://www.crdm.cz/download/archa/2011/archa-2011-5.pdf
Časopis Archa je tištěným zpravodajem o výchově a využití volného času dětí a mládeže. E-upozornění na nové číslo v elektronické verzi, uveřejňované na sevrveru Adam, si lze jednoduše zařídit na www.adam.cz/readers.php?akce=new