„Není příliš těch, kteří mohou být nezpochybnitelným vzorem pro ostatní, zvláště pak pro nově nastupující generaci.
Pan generál takovým příkladem byl, jak jsme měli možnost se i sami přesvědčit na Bambiriádě 2008, kam přijal naše pozvání. Jeho odchod nám nyní znovu připomněl, o jak vzácnou příležitost se tehdy jednalo – a jaké hodnoty, jím vyznávané a se zbraní v ruce hájené, má smysl předkládat k osvojení mladým lidem,“ napsal předseda ČRDM Aleš Sedláček v loňském dopise adresovaném Generálnímu štábu AČR. Za Českou radu dětí a mládeže v něm tehdy vyjádřil pocity vyvolané zprávou o úmrtí válečného veterána generála Tomáše Sedláčka.
Tomáš Sedláček se narodil 8. ledna 1918 a v armádě působil jako dělostřelec. Po okupaci Československa nacisty se v roce 1940 dostal tzv. balkánskou cestou do Francie a posléze i do Anglie, kde absolvoval paradesantní výcvik. V roce 1944 byl s dalšími důstojníky vyslán na východní frontu; zúčastnil se počáteční fáze bojů o Dukelský průsmyk, bojoval i ve Slovenském národním povstání… V době komunistických perzekucí počátkem padesátých let byl zatčen a po roce samovazby a tvrdých výsleších odsouzen ve vykonstruovaném procesu na doživotí. Propuštěn byl až na amnestii v roce 1960, plné rehabilitace se však dočkal teprve po dalších třiceti letech…
Armádní generál v. v. Tomáš Sedláček zemřel 27. srpna 2012 ve věku devadesáti čtyř let.
„Svým jednáním, chováním a vystupováním patřil k nejvýznamnějším osobnostem našich vojenských tradic a pro mnohé z nás představoval symbol houževnatosti, odhodlání a obrovské vitality,“ uvedli Lubomír Adamus a Vladimír Marek v textu napsaném pro armádní měsíčník A report. Článek tam bude ve třech po sobě jdoucích číslech otištěn, přičemž již samotný titulek vypovídá o jeho obsahu to podstatné: „Pomník armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi“.
Záměr, který v něm autoři rozebírají, prapůvodně vzešel z podnětu příslušníků praporu Čestné stráže Posádkového velitelství Praha (v areálu velitelství má být pomník také umístěn): chtěli důstojně vyjádřit poctu statečnému muži, jehož mají za vzor. Akademický sochař prof. Petr Siegl z Akademie výtvarných umění v Praze pověřil vypracováním návrhu – portrétní busty – své žáky. Z řady návrhů vzešlých ze studentské ročníkové práce vybrala porota deset, výběr se později zúžil na dva, ty byly studenty AVU dopracovány…
Financování pomníku bude nicméně náročné. Komise hledá partnery a sponzory pro jeho zhotovení a instalaci, a i když některé získala (záštitu převzal náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel, projekt podporuje také ministr obrany Vlastimil Picek nebo Marie Kousalíková – starostka Městské části Praha 6, k jejímž čestným občanům Tomáš Sedláček náleží), základní formou zůstávají dobrovolné příspěvky jednotlivých dárců. „Prosíme všechny kamarády, přátele a příznivce, kteří generála Sedláčka znali, ale i ty, kteří chtějí tímto způsobem zachovat jeho odkaz dalším generacím, aby nám pomohli,“ napsali Lubomír Adamus a Vladimír Marek. Nevšední příležitost uctít památku odvážného a čestného člověka, jemuž naše vlast vděčí za mnohé, mají nyní i všichni čtenáři serveru Adam.
Dobrovolné příspěvky v libovolné výši jsou shromažďovány na transparentním účtu zřízeném u Fio Bank, číslo účtu: 2100476240, banka číslo: 2010, pod názvem Společenství přátel armádního generála Tomáše Sedláčka, posádka Praha o. s. Ze sbírky budou financovány přípravné práce, vlastní výroba, instalace památníku a jeho následná údržba. V etuji, v duši památníku, bude uložen vzkaz budoucím generacím – půjde o různé písemnosti, kromě jiného i o jmenný seznam všech, kteří na zhotovení pomníku přispěli, a částek, jimiž tak učinili. Organizátoři projektu výstavby pomníku armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi za každý příspěvek předem děkují.