V ČRDM vzniká skupina, která se bude zabývat tématem podpory dětí a mladých lidí se specifickými potřebami ve spolcích České rady dětí a mládeže.
Máte-li zájem o spolupráci, chcete skupinu posílit nebo se jen dozvědět, jak problémy se začleňováním dětí s nejrůznějšími handicapy do oddílů a skupin dětí a mladých lidí řeší jinde, přihlašte se ZDE: http://shortlinks.crdm.cz/skupina-CRDM-specificke-potreby
Do čela skupiny se v tuto chvíli postavil Vítek Masopust – Job, který má zkušenosti s budováním obdobné pracovní skupiny v Junáku.
V rámci Týdne pro inkluzi v listopadu 2013 se úvodní panelová diskuze věnovala inkluzi ve volnočasových organizacích dětí a mládeže. Přitom padl dotaz – a vzápětí návrh, zda by v rámci ČRDM mohla vzniknout jakási platforma, zastřešující aktivity, které se v jednotlivých organizacích dětí a mládeže již dějí, místo, kde by se vyměňovaly zkušenosti, připravovaly další kroky.
Aleš Sedláček k tomu říká:
„Na závěr zmíněné diskuse jsme se dohodli, že učiníme výzvu k založení pracovní skupiny, která dostane prostor a podporu v rámci ČRDM. Ta už dnes má podobné skupiny například pro zdravotní legislativu, skupinu Stát, skupinu pro stanovy, zahraniční skupinu. V minulosti se nám potvrdilo, že pokud někdo přinese silné téma a postaví se za něj, je to životné a nakonec i financovatelné. U témat, která se občas snažíme „implementovat shora“, je udržitelnost problém. Tým rady je omezený a spousta věcí stojí, stejně jako ve sdruženích, na dobrovolnické práci. Každé nové téma potřebuje vůdčí osobu, která zvedne pomyslnou vlajku a přesvědčí ostatní, že vytyčená cesta je dobrá. Bylo by nefér předstírat, že tuto roli může zastat ČRDM jako instituce. ČRDM jsme my všichni, takže to musí být někdo z nás.“
Skupina se sejde poprvé 16. dubna 2014 v 17 hodin v ČRDM na Senovážném náměstí 24, Praha 1.
Výsledkem zářijové konference „Dopoledne inkluze, odpoledne.. ?“ je studie Specifické potřeby dětí a mládeže v institucích neformálního vzdělávání, kterou najdete na odkaze: http://spv.skauting.cz/wp-content/uploads/2013/12/Junak_Specificke-potreby-deti-a-mladeze-v-institucich-neformalniho-vzdelavani_final.pdf
Co je to inkluze
Na rozdíl od integrace, kdy se zkráceně pomůže jednotlivci v začlenění do třídy nebo skupiny dětí a přizpůsobení se v ní, znamená inkluze vytvoření diferencovaných podmínek různým dětem tak, že všechy – ač se svými schopnostmi mohou značně lišit – získají prostředí, které je optimálně rozvíjí a přitom mohou pracovat ve společné, výkonově heterogenní sociální skupině.
(ABZ online výkladový slovník cizích slov)
Ilustrační foto Michala K. Rocmanová
#sociální začleňování #inkluze #integrace #ČRDM
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.