Poslanecká sněmovna schválila 8. dubna 2015 novelu zákona o dětských skupinách, která zavádí dobrovolnou registraci poskytovatelů předškolní péče tohoto typu.
V praxi to znamená, že lesním školkám a dalším formám alternativní péče o předškoláky už nehrozí, že zaniknou.
„My jsme dnes s Terezou Valkounovou z Asociace lesních mateřských škol s velkým potěšením seděli v Poslanecké sněmovně na galerii hostů a sledovali jsme hlasování o zákonu o dětských skupinách,“ řekl zpravodaji ADAMa.cz předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleš Sedláček. ČRDM spolu s dalšími neziskovkami dlouhodobě a trpělivě usilovala o takové znění zákona, které by neohrožovalo existenci lesních školek a podobných forem předškolní péče.
„Hlasování bylo na popud pana předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy zařazeno do programu na devět hodin. A s velkou úlevou musíme konstatovat, že zákon prošel v takové podobě, jakou navrhoval pan předseda Mihola – v takové podobě, v jaké jsme ho konzultovali, a s pozměňovacím návrhem poslance (Františka) Adámka, respektive příslušného výboru, který upravoval nejasnosti a byl prokonzultován s ministerstvem financí a s ministerstvem práce a sociálních věcí a se kterým my jsme plně v souladu,“ okomentoval výsledek hlasování Aleš Sedláček.
„Díky iniciativě a úsilí předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy a zástupců ostatních stran (s výjimkou KSČM) schválila sněmovna novelu zákona o dětských skupinách, která zavádí dobrovolnou registraci poskytovatelů,“ potvrzuje jeho slova i tisková zpráva KDU-ČSL. „Jsme rádi, že se nám podařilo napravit zákon, který nebyl kvalitní. Přijetí této novely umožní další existenci lesních školek a dalších možností předškolní péče. Tato novela zavádí dobrovolnou registraci. Jednotliví poskytovatelé se sami mohou rozhodnout, zda se chtějí registrovat jako dětské skupiny a využít například možnosti daňového zvýhodnění, nebo nikoliv,“ cituje Jiřího Miholu zmíněná tisková zpráva lidovců.
Co bude následovat?
Podle Aleše Sedláčka bude pokračovat legislativní proces obvyklým směrem k horní komoře Parlamentu ČR a poté na Hrad. „Teď zákon poputuje do Senátu – a předpokládáme, že tam jde v takové podobě, do jaké ji chtěl Senát změnit již při prvním projednávání. Takže tam, doufáme, nenarazí na odpor, a pak už ho čeká jen podpis prezidenta a uveřejnění ve Sbírce zákonů,“ nastínil očekávaný vývoj předseda ČRDM. Jak dodal, věří v jistotu další existence lesních mateřských škol, dětských klubů, klubů Člověka v tísni a podobných zařízení. „Pro nás je to veliká úleva a doufáme, že to všechno dopluje tím legislativním procesem do zdárného konce,“ uzavřel Aleš Sedláček.
Do dětských skupin mohou podle schváleného zákona rodiče své dítě dát už od jednoho roku. V každé skupině může být nejvýše 24 dětí a jejich provozovatel bude moci stanovit úhradu jen do výše nákladů. Kromě firem je mohou zřídit úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace, stojí v tiskové zprávě KDU-ČSL.
Hlasováním o dětských skupinách se zabývala mj. i Česká televize – její zpravodajskou relaci najdete v článku uveřejněném ZDE