Jedenáctý ročník projektu Dětský čin roku, jehož organizátorem je společnost Whirlpool, má své vítěze.

    Ocenění Dětský čin roku v rámci sedmi soutěžních kategorií a tři speciální ceny si zasloužili hrdinové, kteří sice ještě navštěvují základní školy, již ale konají velké skutky. Při slavnostním vyhlašování je podpořili patroni jednotlivých kategorií z řad populárních osobností jako například Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Jiří Ježek a další.

    Nadační fond Dětský čin roku již 11. rokem vyzdvihuje a oceňuje dobré skutky těch nejmenších. Letošní vítězové neváhali a pomohli spolužačce při epileptickém záchvatu, obětovali vítězství v závodě, aby se postarali o zraněného přihlížejícího či nebyli lhostejní ke svým vrstevníkům ani starším lidem. Důstojným místem pro ocenění těchto významných dětských činů se stala již tradičně Brožíkova síň na Staroměstské radnici v Praze.

    „Příběhy dětí, které se do Dětského činu roku přihlásí, jsou každý rok jedinečné. Všechny však spojuje odvaha a odhodlání pomáhat,“ říká Markéta Minaříková, předsedkyně Nadačního fondu Dětský čin roku a marketingová ředitelka společnosti Whirlpool pro ČR a SR, a dodává: „Dětská vynalézavost je velkou inspirací pro nás všechny. A platí to i o jejich snaze pomáhat. Například letošní vítězka kategorie Pomoc n@ netu nahrála motivační videa pro své vrstevníky na YouTube.“

    Do projektu Dětský čin roku 2015 se přihlásilo celkem přes 650 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora či skutek jeho vrstevníků. Soutěžilo se v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života (partnerem je ŠIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) či Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu Nadace AGROFERT. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

    Výherci Dětského činu roku 2015 získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i tři speciální ceny Dětského činu roku.

    „Ocenění a poděkování si zaslouží nejenom dětští hrdinové, ale také základní školy a učitelé, kteří myšlenku našeho projektu podporují a seznamují s ní své žáky,“ doplňuje Markéta Minaříková.

    Stejně jako v předchozích letech moderoval slavnostní předávání ocenění herec a hudebník Aleš Háma, který je čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku: „Vyhlašovat vítěze Dětského činu roku a osobně se s nimi setkat je pro mne čest. Přestože je jim okolo 12 let, nezalekli se situací, které si dokážu sám jen těžko představit. Doufám, že bych v sobě našel stejné odhodlání a zachoval se jako oni,“ říká Aleš Háma.

    Své role se při předávání cen a především při čtení hrdinských příběhů zhostili také patroni jednotlivých soutěžních kategorií, konkrétně herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, modelka Lucie Hadašová, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a herec Braňo Holiček.

    Dokument – Bezdomovectví
    Kamarádi a spolužáci z 9. A, Jakub Juřica a Lukáš Vacek, vytvořili v rámci celoročního skupinového projektu krátký dokument na téma bezdomovectví. I přes svou nezkušenost a zdravotní handicap projevili zcela ojedinělou schopnost vcítit se do problematiky sociálně vyčleněných dospělých. Dokument- Bezdomovectví

    Staň se nadějí
    Karolína Našincová (12 let) přemýšlela, jak pomoci lidem, kteří mají problémy. Jakožto začínající youtuberka vymyslela a natočila video o tom, jak se bránit šikaně, a motivační video Staň se nadějí, aby se lidé nebáli pomáhat druhým.

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor