Zapálené svíčky a řezané květiny na vzpomínkové lavičce v parčíku před školou v Chelčického ulici na pražském Žižkově.

    Takový obrázek se mohl naskytnout náhodným chodcům v její blízkosti krátce po jedenácté hodině dopolední v neděli 11. listopadu 2018, na Den válečných veteránů. Malá skupinka lidí, tvořená současnými i bývalými pracovníky České rady dětí a mládeže (ČRDM) i jejich rodinnými příslušníky si tam společně se zástupkyní radnice třetího pražského obvodu připomněla osud padlých i přeživších vojáků, a to nejen první světové války, od jejíhož ukončení právě v onen den uplynulo rovných sto let.

    Z pietní akce ke Dni válečných veteránů (foto Marek Krajči)Vzpomínková lavička (foto Marek Krajči)Zmíněnou lavičku coby místo neokázalé piety instalovala ČRDM spolu s radnicí třetího pražského obvodu v roce 2015. Dřevěnou vzpomínkovou lavičku zdobí pětice stylizovaných květů vlčího máku a vyrytý citát zesnulého válečného veterána nadpraporčíka Jiřího Schamse, přezdívaného REGI: „Kdybys byl třeba jediný, kdo může či umí udělat, co je třeba, musíš to udělat…“ Takové lavičky mají být podle nápadu, za nímž stojí spolek Military muzeum generála Sergěje Jana Ingra ve Vlkoši, nejen trvalou připomínkou Dne veteránů, ale též tragických osudů některých našich vojáků ze zahraničních misí.

    Ondřej Šejtka: Myslím si, že učitelé, když jdou kolem, mají možnost se o tom s dětmi pobavit (foto Marek Krajči)„To, že je lavička takhle poblíž školy, mně přijde fajn. Ne snad proto, že by sem ty děti chodily vzpomínat na veterány – ony sem chodí spíš lovit pokémony. Ale na druhou stranu, když si nápis na lavičce přečtou, tak třeba aspoň jedno dítě si řekne: Co to znamená? A myslím si, že učitelé, když jdou kolem, mají možnost se s nimi o tom pobavit,“ podotkl ředitel Kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka.

    Z pietní akce ke Dni válečných veteránů: zepředu Blanka Lišková, vpravo Lucie Vítkovská (foto Marek Krajči)Rovněž zastupitelka Městské části Praha 3 Lucie Vítkovská pokládá umístění lavičky za šikovné, protože „třeba rodiče nebo prarodiče, když čekají na děti, tak častokrát na té lavičce tady v parčíku sedí. A myslím si, že někteří z nich mohou být ještě pamětníci… Nehledě na to, že je odtud hezký výhled; člověk si tu může posedět a i pietně si zavzpomínat,“ řekla Lucie Vítkovská.
    Podobně se vyjádřila také Blanka Lišková, někdejší projektová manažerka známé Bambiriády: „Mám radost, že si tady můžeme vzpomenout na ukončení první světové války, na miliony padlých, ale i na novodobé veterány,“ shrnula své pocity.

    Z pietní akce ke Dni válečných veteránů (foto Jiří Majer)Jak Ondřej Šejtka závěrem upozornil, vzpomínková lavička v Chelčického ulici byla zaevidována pod číslem 10 z celkových 42 registrovaných v ČR. Symbolická „nula“, značící „Počátek“, byla přidělena mimo Českou republiku – týká se totiž spojenecké základny v afghánském Bagrámu, kde působí i naši vojáci.

    Autor