Do výzvy Suchej únor se letos zapojilo 15 pracovníků Adiktologické ambulance Kolping a dalších zařízení Kolpingova díla České republiky. Přidali se tak k 7. ročníku akce, která si rok od roku získává větší oblibu.
Smyslem akce bylo celý měsíc vynechat alkohol.
O tom, že nebylo jednoduché celý únor nepít, vypovídali v posledním dni pracovníci organizace: „Bohužel jsem měl 19.2 svátek, tak to byl velký důvod si dát se sousedy panáka. Bylo to těžký vydržet, ale nevzdávám to, a příště do toho jdu znovu“, nebo „Nejtěžší asi bylo nedat si zakázané ovoce, když jsem věděla, že mám suchý únor, o to větší chuť a častěji jsem ji měla. Po překonání prvního týdne už to bylo lepší a na konci měsíce už mi to přišlo normální, samozřejmé, že si prostě nedám.“
Zajímavé byly postřehy týkající se okolí: „Nejtěžší bylo odsouzení okolí, že si člověk nedá, že je to hloupost, že to nechápou, že to nepodpoří“, nebo kolegyně: „Překvapilo mě kolik lidí v mým nepracovním okolí o té výzvě ví a zapojilo se. Někteří naši klienti nemohli pochopit, proč dobrovolně měsíc nepijeme“. A do třetice: „Pokud jsem byla někde ve společnosti a mluvila jsem o tom, proč si toho panáka nedám myslím, že to hodně lidí překvapilo (možná se i zamysleli, jak to mají oni)“.
Suchý únor skončil, možnost udělat něco pro své zdraví a vyzkoušet svoji vůli však zůstává. Na facebooku vznikla komunita za neSladký květen bez sladkostí, nebo březen bezmasý. Máte chuť zkusit si nějakou soukromou výzvu?
Mgr. Josef Soukal, vedoucí Adiktologické ambulance Kolping
Adiktologická ambulance Kolping
Adiktologická ambulance Kolping vznikla ve Žďáře nad Sázavou v roce 2014. V roce 2018 byla otevřena pobočka i v Bystřici nad Pernštejnem. Jde o nestátní zdravotnické a sociální zařízení financované z grantů a dotací. Adiktologie je poměrně nový obor, který se komplexně zabývá návykovými látkami a závislostním chováním.
Poslání zařízení:
Adiktologická ambulance Kolping poskytuje terapeutické a poradenské služby těm, kteří se potýkají s alkoholem, tabákem, hraním, sázením, léky či jinou závislostí. Klient se setkává s terapeutem dvakrát až čtyřikrát měsíčně a společně pracují na naplněnějším a spokojenějším životě bez závislosti. Informace a podpora jsou nabízeny i blízkým osobám. Ambulance je provozována ve Žďáře nad Sázavou a v Bystřici nad Pernštejnem.
FB: ambulanceKolping