…A bylo nač se dívat.

    Jakkoli „vzhledem k epidemiologické situaci bylo letošní táboření složitější. Taková prověrka odvahy, osobní zodpovědnosti a nesmlouvavé hygieny,“ jak napsala Soňa Polak ve svém úvodníku k pátému číslu letošního ročníku zpravodaje České rady dětí a mládeže (ČRDM) Archa.

    Ptáte se, koho můžete v imaginárním zpětném zrcátku, nastaveném Archou s tématem „Ohlédnutí za létem“, uvidět?
    Pokud jde o nevládní organizace pracující ve prospěch dětí a mládeže, tak například Asociaci TOM (Letos tomíci makali na jihu Čech aj.), Klub Pathfinder (Dva Tábory Klubu Pathfinder), Mladé chovatele zvířat, z.s. (Mladí chovatelé bilancují léto), spolek Pionýr (Pionýrské léto 2020 z více úhlů), Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska (Tak trochu jiné prázdniny), Spolek HATASPO, člena Sdružení dobrovolných hasičů Klopotovice (Hasičský tábor Morava podvacáté), Prázdninovou školu Lipnice (Léto v Prázdninovce) či Římskokatolickou farnost – děkanství Vysoké Mýto (Tábor s malým oslíkem).

    Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky letos 29. května hlasovala o návrhu změny zákoníku práce. V rámci pozměňovacích návrhů byl předložen i jeden zásadní pro organizace dětí a mládeže – možnost čerpat pět dnů dovolené navíc – hrazené státem, na které by měli nárok ti, kdo dobrovolně a celoročně pracují s dětmi a mladými lidmi. Návrh prošel Senátem, podepsal ho i prezident republiky, a novela tak začne platit od 1. ledna 2021. Jaké okolnosti vznik návrhu a jeho schvalování ve sněmovně provázely? To se dozvíte v rozhovoru Michaly K. Rocmanové se skautem a poslancem Janem Farským z hnutí STAN.

    „Z počátku se to zdálo nemožné, ale jak jsem začal obcházet poslance ze všech politických stran, vypadalo to lépe a lépe. S pomocí Aleše Sedláčka jsme vytipovali klíčové poslance, kteří mají blízko k mládeži, a ty jsem postupně obcházel. A jak jsem oslovoval jednoho poslance po druhém, šance na prosazení byla větší a větší. Velkým pomocníkem byl Radek Zlesák, který mi prošlápl cestu k ANO a Milanu Hniličkovi a Janě Pastuchové. A když jsem měl dostatek hlasů, stáhl jsem se, protože kdyby to byl příliš ´můj´ návrh, na truc by ho mnozí nepodpořili. To je bohužel politická realita,“ říká v rozhovoru Jan Farský.

    Překotný běh událostí někdy bohužel vylučuje, aby vše, co si v Arše přečtete, bylo stále aktuální. Příkladem může být otevřený dopis předsedy ČRDM Aleše Sedláčka ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi z konce září – bez ohledu na to, že obsah dopisu vysvětlující postoj České rady ke konkrétnímu omezování volnočasových aktivit jistě platí principiálně i nadále, restriktivní opatření kvůli koronaviru mezitím dosáhla ze známých důvodů jiné, vyšší úrovně… K aktivitám národní rady se vztahují rovněž texty ČRDM a dětský ombudsman, Schůzka na ministerstvu, ČRDM a nominace do EHSV a ČRDM k dění v Bělorusku.
    Na anketní otázku Archy, zda koronavirová pandemie nějak změnila jejich plány na léto, tentokrát odpovídali extrémní biker Jan Kopka a vedoucí Centra polární ekologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity Marie Šabacká…

    …Čímž lehce naznačuji, že k přečtení a prohlížení je toho v nové Arše víc. Tak se začtěte a zadívejte, chcete-li:


    #koronavirus

    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…


    Elektronická verze Archy je na internetovém serveru ADAM.cz uveřejňována pravidelně. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy v elektronické podobě lze prostřednictvím formuláře na adrese http://shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa


    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.


    Autor