Neexistuje žádná jiná česká kniha pro starší děti, která by se i po osmdesáti letech své existence, těšila takové oblibě čtenářů, jako Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara.
Za uplynulé skoro století se jí prodalo více než půl milionu výtisků, posledního vydání z loňského roku na 10 000 kusů.
“Přepodivný příběh ze života Rychlých šípů”, kteří pátrají po osudu a tajemství záhadného hlavolamu ježek v kleci. Uprostřed staré čtvrti zvané Stínadla plné nebezpečných Vontů, pečlivě střežících své společenství a lpící na vytvořených pravidlech. Jaroslavu Foglaru se povedlo vytvořil archetypální svět, kde spojil detektivní pátrání s bojem dobra a zla v kulisách města, kam přenesl kouzlo a romantiku přírody.
Jak to začalo?
V prosinci 1938 stvořil Jaroslav Foglar Rychlé šípy. Jejich dobrodružné i veselé komiksové příběhy pak každý týden přinášel časopis Mladý hlasatel, jehož náklad rostl měsíčně o desítky tisíc kusů. A právě Rychlé šípy byly tím hlavním tahákem. Povzbuzen tímto úspěchem přichází Foglar na jaře 1940 s nápadem přidat ke komiksu i jeho knižní formu. Návrh je s nadšením přijat s tím, že začne vycházet na pokračování jako příloha Mladého hlasatele…
https://skautskanadace.cz/osmdesatileta-ale-nestarnouci-zahada-hlavolamu/
Venkovní hra k 80. výročí Záhady hlavolamu proběhne na Starém Městě Pražském od 8.12. 2020 do 8.3. 2021 (pokud to epidemiologická pravidla umožní).
Ve výlohách, za okny i veřejném prostoru najdete více než 20 artefaktů ze stínadelské trilogie.
Ke hře vydáváme zápisník s úkoly a legendami k jednotlivým předmětům. Ten bude ke stažení elektronicky, ale vydán je i papírově s několika doplňky.
Zápisník má 20 stran formátu cca A5, je doplněný ilustracemi Jiřího Gruse, včetně obálky s nepoužitou ilustrací k románu Stínadla se bouří.
Pokud účastníci hry vyluští heslo, dostanou se na internetové stránce www.rychlesipy.org k 1. kapitole nedopsaného 4. dílu stínadelské trilogie, kterou jako jedinou Jestřáb napsal…
Více o zápisníku najdete zde:
https://skautskanadace.cz/herni-zapisnik-se-sberatelskym-bonusem/