Mladí lidé v České republice za život bez tabáku?  

 

Výchozí situace 

Zatímco v řadě zemí EU (natož v USA) je patrný trend snižování konzumace alkoholu a tabáku, potvrzuje poslední vydání Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD), že v České republice je zatím trend opačný. Alespoň jednu cigaretu v životě vykouřilo 80,2 procenta chlapců a 79,2 procenta dívek. Sice většinou zatím jen experimentují a po vykouření maximálně pěti cigaret kouření nechají, přesto čtyřicet procent dotázaných kouří pravidelně. Hlavní potíž vidí ESPAD v dostupnosti cigaret. Pro sedmadevadesát procent studentů jsou prý „velmi snadno“ nebo „celkem snadno“ dostupné. Z téhož výzkumu je patrné, že u nás denně kouří už 33% 13letých dětí.

To nepochybně souvisí s tím, že v českých poměrech je intenzívní propagace kouření jako samozřejmé součásti stylu mladých úspěšných lidí velice běžná. Příkladem mohou být divácky atraktivní reality shows, v nichž je drtivá většina účastníků intenzivními kuřáky a po většinu vysílání jsou také kouřící  prezentováni.

 

Anketa České rady dětí a mládeže (ČRDM)

Internetová anketa, kterou během měsíce dubna zorganizovala ČRDM, si pochopitelně nemůže klást za cíl reprezentativitu, která je samozřejmou kvalitou odborně prováděných šetření. Přesto z této ankety, jíž se zúčastnilo 224 respondentů ve věku od 15 do 35 let, lze vyčíst některé skutečnosti, které jsou poměrně inspirativní. O jaká zjištění se jedná?

 

1) Zastoupení kuřáků mezi těmi, kteří odpovídali (nebyl konán žádný předvýběr, takže skutečně šlo jen o dobrovolný vstup do ankety), bylo pouhých 17,4%, což je podstatně méně, než je opakovanými šetřeními v celé populaci prokázaný cca 40% výskyt pravidelných kuřáků. Navíc skoro 70% z těch, kteří se deklarovali v anketě jako „kuřáci“ se současně ohodnotili jako „sváteční či příležitostní“. Pouze 8% se označilo za kuřáky silné, kteří vykouří více než 10 cigaret denně. Připočteme-li k tomu skutečnost, že i z kuřáků jen 13% označilo kouření za něco, co je „super“, lze z toho vyvozovat, že kuřáci přece jenom na svoje kouření příliš hrdí nejsou.

 

2) Z předchozího ovšem nelze vyvozovat, že by se ho chtěli nějak rychle zbavovat. Z celého souboru pouze 3 respondenti byli „napravenými kuřáky“, 6 se o to pokoušelo (zatím) marně, 5 o tom „možná“ uvažovalo. 3 naopak k tomu, aby uvažovali o tom přestat, „nevidí důvod“. Pozici většiny kuřáků z ankety docela přesně vystihuje stanovisko 21leté dívky: Nekouřím tolik, abych potřebovala přestat. Kuřáci tedy svoje kouření pokládají většinou za přijatelnou formu „vyhovění si“.

 

3) Kuřákům ani nekuřákům nechybějí informace. Obě skupiny prakticky stejně dobře vědí o typických zdravotních rizikách (plicní rakoviny, arterioskleróza, ohrožení při těhotenství). Dokonce skupina kuřáků vykazuje o něco vyšší přesvědčení o tom, že kouření je zdraví ohrožující (z nekuřáků označilo všechny ohrožující faktory 60% respondentů, z kuřáků 85%). Z toho plyne možná nejdůležitější výsledek: zdravotní rizika nejsou pro začínající kuřáky (v ČR jde především o dospívající mezi 13 až 15 rokem) dostatečným důvodem k tomu, aby se kouření vyhnuli.

 

4) S tím souvisí zjištění o tom, co má největší vliv na to, že mladý člověk začne kouřit: obě skupiny shodně uvádějí, že jde o působení okolí – především vrstevníky a místa, která dotyční často navštěvují. Tím se ukazuje, že účinná prevence by se měla odvíjet od vytváření skupin vrstevníků, v nichž bude hrát dominantní roli životní styl, ve kterém nemá kouření místo. Dokonce se ukazuje, že nekuřáci přeceňují vlivy další (např. být „in“ nebo kouření jako cesta k dospělosti a svobodě), zatímco naopak nedoceňují, že pro významnou část dětských a dospívajících kuřáků se záhy vytvoří psychická a nejspíš i fyzická závislost, při níž kouření dotyčným „chutná“ a je pro ně žádoucím zdrojem relaxace. I z jiných studií je známo, že u těch, kteří s kouřením začali před 18 rokem, je nepatrná naděje, že někdy s kouřením skončí. Proto se jako nejúčinnější cesta k řešení jeví ona zmíněná prevence opírající se o nekouřící vrstevníky.

 

5) Anketa ukázala také malé povědomí o právním stavu, který se kouření týká. Nekuřáci přitom pochopitelně mnohem silněji pociťují, že i ty zákonné normy, které kouření regulují, se u nás nedodržují.

Přehled hlavních údajů 

 

Položka 

Nekuřáci (185) 

Kuřáci (39) 

Pohlaví 

Muži 

43% 

49% 

Ženy 

57% 

51% 

Věk 

15 až 21 let 

51% 

59% 

22 až 26 let 

28% 

33% 

27 až 35 let 

21% 

8% 

Kouření je 

závislost 

73% 

51% 

hloupost 

65% 

33% 

hazard 

70% 

46% 

všechny tři předchozí 

39% 

13% 

super 

13% 

Důvodem kouření je 

vliv okolí 

78% 

77% 

pocit svobody, dospělosti 

71% 

62% 

relaxace 

27% 

56% 

touha být „in“ 

55% 

28% 

nevědomost o škodlivosti 

3% 

5% 

Zdravotní rizika kouření 

Nádory 

97% 

92% 

Infarkt 

86% 

92% 

Neplodnost 

63% 

92% 

Ohrožení těhotenství 

95% 

95% 

Všechny čtyři předchozí 

60% 

85% 

Kouření mi  

vadí 

81% 

13% 

nevadí 

19% 

87% 

Cena cigaret 

nízká 

65% 

31% 

akorát 

12% 

33% 

vysoká 

3% 

18% 

Právní předpisy v EU a ČR omezující kouření: 

Existují, ale nedodržují se 

57% 

36% 

Existují a dodržují se 

5% 

26% 

Neexistují 

38% 

33% 

Reklama na tabák: 

Nevšiml/a jsem si 

32% 

38% 

Měla by být zakázána 

38% 

28% 

Nevadí mi nebo je OK 

30% 

33% 

Informace o kouření: 

Mám jich dost 

70% 

74% 

Mám jen částečné 

26% 

26% 

 

Intenzita kouření 

Relativní četnost 

Sváteční a příležitostný kuřák 

68% 

1-5 cigaret denně 

16% 

6-10 cigaret denně 

8% 

Do 20 cigaret 

8% 

 

6 kuřáků zkoušelo marně přestat 

5 uvažuje o tom, že by „možná“ přestali 

3 jsou přesvědčeni, že „není důvod“, aby přestávali 

20 kuřáků kouří proto, že jim to „chutná“