Průměrný Čech má doma 200-300 knih a průběžně mu přibývají další. Mnohé tak končí „ve druhé řadě“ či v banánové krabici, někdy už navždy. Dát jim šanci na druhý život pomáhají KnihoBudky a veřejné knihovničky, které najdete nyní i v mapě projektu www.KAMsNIM.cz.

    Máte doma knížku, kterou už jste přečetli, ale místa je málo a je vám líto ji vyhodit? Vyměňte ji v KnihoBudce za jinou. Nebo ji tam prostě jen nechte, ať si ji může přečíst někdo jiný. KnihoBudky totiž slouží především k bezplatnému půjčování a výměně knih.

    Dejte šanci na druhý život knihám - pomohou KnihoBudky (Hodina H, Pelhřimov) Nejčastěji vznikají přestavbou starých a nepoužívaných telefonních budek, či umístěním skříněk ve veřejném prostoru. S nápadem umisťovat knihy do veřejného prostoru přišel již roku 2009 americký umělec Todd Bol, přičemž naše první KnihoBudka byla slavnostně otevřena 9. ledna 2014 v pražské nemocnici IKEM. Od té doby jich utěšeně přibylo a momentálně správci projektu KnihoBudka.cz evidují 82 takových míst a stovky dalších veřejných knihoven. „Posledním naším modelem je dřevěná KnihoBudka, vyráběná ve spolupráci s Envira, o.p.s., která bude menší a tím pádem jednodušší na dopravu, instalaci i údržbu“, říká Honza Bičák, který se budování knihobudek věnuje již čtvrtým rokem.

    KnihoBudku si můžete dokonce i adoptovat! Adoptovat znamená financovat přeměnu staré telefonní budky na funkční KnihoBudku — design a úprava budky je vždy přizpůsobena funkci, prostředí a zadání adoptující firmy, města, neziskové organizace či jednotlivce.

    Díky spolupráci dvou neziskových organizací nyní naleznete více než 500 míst, kam odložit přebytečné knihy i v mapě projektu www.KAMsNIM.cz, který se kromě funkce jakéhosi „Google na odpadky“ snaží najít využití pro další věci, které by se jinak zbytečně stávaly odpadem. Díky tomu tak ve svém okolí jednoduše naleznete místa, kam odevzdat například použitelné oblečení, nábytek, hračky, sportovní vybavení nebo přebytečné potraviny, které pomohou potřebným. A také řadu míst, kde od vás rádi převezmou kartonové krabice od e-shopových zásilek, znovupoužitelné nákupní tašky, či opakovaně použitelné krabičky na jídlo a nápojové kelímky. „Celkem aplikace zahrnuje 60 000 odpadových a Re-use míst a další průběžně přibývají“, říká autor aplikace Miroslav Kubásek ze spolku! Ukliďme Česko.

    http://www.UklidmeCesko.cz

     

    Autor