Česká společnost ornitologická velmi děkuje všem, kdo se zúčastnili sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Během víkendu odeslalo své sčítání více než 22 000 pozorovatelů.

    Podle průběžných výsledků se do sčítání ptáků na krmítkách zapojilo více lidí než loni. To je opravdu skvělá zpráva! Jen díky vám je možné nasbírat data, která pomohou odhalit více informací ze života přezimujících ptáků. Pokud jste ještě výsledky nestihli odeslat, nevadí, čas máte až do 15. ledna. Nejjednodušší je výsledky sčítání zapsat přes internet.

    Ptačí hodinka: Strakapoud velký, foto František Vaňásek (Česká společnost ornitologická) Už nyní si můžete prohlédnout předběžné výsledky. Podobně jako v loňském roce je zatím na prvním místě pozorovaných ptáků sýkora koňadra, kterou následují vrabec polní a vrabec domácí.
    Odevzdaná data nyní musí projít důkladným zpracováním a finální výsledky očekáváme v únoru.

    https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-ptaci-hodinky/#/observe

    Ptačí hodinka: Mlynařík dlouhoocasý, foto Sylva Firlová (Česká společnost ornitologická) Než celkové výsledky zpracujeme, nahlédněte do fotogalerie Ptačí hodinky. Sešlo se tam více než tisíc fotografií, které jsou ke zhlédnutí na Flickru ČSO. Fotografie můžete do galerie nahrávat i vy, a to až do konce února 2021.

    Již nyní si můžete poznamenat termín dalšího sčítání, které proběhne 7.–9. ledna 2022. Veškeré informace najdete na stránkách ptacihodinka.birdlife.cz.

    Pozorování a sčítání ptáků máte již v malíčku. Víte ale, jaký je denní program našich sýkor během zimy nebo jak to ptáci dělají, že ani za mrazivých nocí neumrznou? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste srdečně zváni na 13. díl Ornitologa na drátě, ve středu 13. ledna od 17:30, na téma „Jak ptáci přežívají zimu“.

    Otázky můžete vkládat na https://app.sli.do/event/7lbslojo

    Česká společnost ornitologická

     

    Autor