Knihovna Akademie věd ČR vyhlásila literární soutěž IluStory, která má jedinou hlavní podmínku a zadání: napište povídku na motivy ilustrace.
Přihlásit se mohou všichni bez ohledu na věk či předchozí spisovatelské zkušenosti. Uzávěrka bude 12. prosince 2020. Pravidla soutěže i formulář pro odeslání povídek jsou na webu ilustory.cz
Soutěž probíhá jako součást vědecko-popularizačního festivalu Týden vědy a techniky AV ČR, který se koná od 2. do 8. listopadu. Vítězové budou vyhlášeni až 2. 2. 2021, všechny došlé povídky totiž musí porota pečlivě projít a posoudit.
Motivem pro povídky je jedna konkrétní ilustrace, starodávná rytina. „Zatím neprozradíme, z které knihy ta ilustrace pochází,“ vysvětluje organizátorka soutěže Marina Krahulcová. „Nechceme tím omezovat fantazii našich přispěvatelů. Naopak — když najdou pro obrázek úplně nový a jedinečný příběh, jako by mu tím dali nový život. I proto jsme soutěži dali podtitul: My máme ilustraci — vy máte příběh.“
Podmínek, které musí autoři splnit, není mnoho — napsat povídku do 10.000 znaků a odeslat ji přes online formulář. Webové stránky soutěže nabízí i takzvanou tvůrčí studovnu — články, weby a videa o tvůrčím psaní.
Soutěžní povídky budou rozděleny do dvou kategorií podle věku autorů — do 15 let a od 15 let výše. Vítězové obou kategorií z! ískají kurzy tvůrčího psaní a knižní poukázky do knihkupectví Academia.
Původním plánem Knihovny AV ČR pro Týden vědy a techniky AV ČR byla série tvůrčích workshopů zaměřených na práci s ilustracemi a tvorbu příběhů pod vedením zkušených storytellerů — vypravěčů. Kvůli aktuálním vládním nařízením nebylo možné takovou akci uspořádat, knihovna je navíc nuceně uzavřená. Marina Krahulcová, která je koordinátorkou všech akcí knihovny, k tomu dodává: „Rezignovat se nám nechtělo. Navíc věříme, že vyprávět umí každý z nás. Jen je potřeba to zkusit, začít hledat příběh a jeho slova. Řečeno s mírnou nadsázkou, k tomu vlastně nepotřebujete nic víc než sami sebe.“
„Mnoho z nás se ocitlo v nucené izolaci, na kterou nejsme zvyklí. Je snadné podlehnout nudě a bezmyšlenkovitě zabíjet čas pasivním sledováním obsahu na internetu nebo v televizi. Kdyby se nám podařilo alespoň jednoho člověka podnítit k tvůrčí práci, budeme spokojení,“ uzavírá Krahulcová.
Knihovna Akademie věd ČR – https://knav.cz