Karanténa nebo omezení pohybu nařízením vlády nemusí nutně znamenat ztracení kontaktu s přírodou.
Připravujeme třetí ročník sčítání ptáků na krmítkách!
Divočina totiž může začínat už za naším oknem, říkají ornitologové a radí, jak udělat podzimní a zimní zahradu přívětivou pro ptáky, a to nejen přikrmováním. Na druhý lednový víkend připravuje Česká společnost ornitologická třetí ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách, kterého se lze pohodlně zúčastnit z pohodlí domova.
Sčítat ptáky na krmítku budeme 8.–10. ledna 2021. Už nyní ale je dobré se připravit, a ptáky na zahradu nebo místo, kde budeme sčítat, pozvat k hostině.
Zájemci se mohou hlásit o tipy a novinky prostřednictvím webové stránky ptacihodinka.birdlife.cz
Vyvěsit krmítko a pravidelně přikrmovat ptáky je pouze jedna z možností, jak lze podpořit ptáky na zahradě. „S přikrmováním doporučujeme začít, až když teploty klesnou k bodu mrazu. Mezitím můžeme z naší zahrady udělat malý ptačí ráj a zajistit, abychom měli v lednu na krmítku živo,“ říká Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.
Úhledně zastřižené keře a shrabané listí ptáci neocení. Naopak budou rádi, když bude na zahradě trochu „nepořádku“. „Staré dřevo a větve naskládejte v rohu zahrady na hromádku. Úkryt v ní může najít malý ptáček střízlík, červenka nebo i hejno vrabců. Spadané listí shrabejte, třeba ke kmeni stromu, a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce, nebo larvy a brouky. Kromě toho v kupě listí může najít útočiště třeba ježek, který tak díky vám přečká zimu. V sezóně vám na oplátku pomůže odstranit slimáky. Semenožravé ptáky můžete pohostit, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu,“ vysvětluje Hořáková.
Podzim je také ideální čas na čištění ptačích budek. „Ptáčata už jsou z budek dávno venku, a proto je možné budky vyčistit od starých hnízd a připravit na další sezónu. V tomto období je také pravý čas na vyvěšování nových budek. Ptáci tak budou mít dostatek času je objevit, aby v nich mohli příští jaro zahnízdit,“ říká Hořáková.
Ptáky také potěší, pokud se s nimi podělíte o ovoce ze zahrady. „Letošní sezóna byla velmi bohatá na jablka. Například kosi a drozdi kvíčaly je milují a ocení, když jim několik spadaných jablek necháte pod stromem. Případně je možné pár jablek nechat i na stromě v případě, že přijdou první mrazíky,“ říká Hořáková.
Více tipů najdete na https://ptacihodinka.birdlife.cz/rady-a-tipy/
Ptákům přátelské úpravy zahrady zúročíte o víkendu 8.–10. ledna 2021, kdy bude Česká společnost ornitologická organizovat třetí ročník sčítání ptáků na krmítkách. Zájemci o odběr novinek a tipů se už nyní mohou přihlásit na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Ten bude zároveň o sčítacím víkendu sloužit pro vkládání pozorování. Už nyní na tomto webu zájemci najdou rady a tipy a užitečné videonávody k poznávání a přikrmování ptáků.
https://www.birdlife.cz/zakaz-shromazdovani-pro-ptaky-neplati