6. prosince 2019 od 8:00 budou ornitologové a myslivci předávat ministrovi Miroslavu Tomanovi petici za zdravé zemědělství, kterou podpořilo a podepsalo více než 55 tisíc lidí.

    Akce proběhne v prostoru před ministerstvem zemědělství. v Praze na Těšnově. Přijďte nás podpořit!

    Záleží nám na naší krajině a chceme ji mít zdravou, vzkazuje 55 tisíc signatářů ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi prostřednictvím petice Vraťme život do krajiny. Její autoři Česká společnost ornitologická a Českomoravská myslivecká jednota ji ministrovi předají v jeho úřadu 6. prosince v 8:00.

    https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/

    Koroptev polní patří k ohroženým druhům naší zemědělské krajiny. Foto: Libor Šejna Ornitologové a myslivci peticí upozorňují na to, jak česká krajina trpí vinou intenzivního zemědělství a nešetrných zásahů do její struktury v posledních 60 letech a žádají ministra o vytvoření podmínek pro zemědělce, aby mohli hospodařit s ohledem na krajinu a život v ní. Apelují na ministra, aby požadavky petice zahrnul do plánu právě projednávané reformy Společné zemědělské politiky Evropské unie na roky 2021-2027.

    S počtem 55 tisíc signatářů se petice Vraťme život do krajiny řadí mezi nejúspěšnější petice v oblasti životního prostředí. „Dokazuje to, že veřejnost si velmi dobře uvědomuje problémy spojené s intenzivním zemědělstvím a má chuť se zapojit do jejich řešení. Děkujeme všem, kteří petici podepsali a podpořili. Předáním petice naše práce ale nekončí, pokračujeme v dalším jednání s politiky včetně europoslanců a dál budeme spolupracovat s vlastníky půdy, hospodáři a zemědělci na vytváření krajiny přátelské pro ptáky a další živočichy. Je to pro nás především velký závazek do budoucna,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

    Text petice: https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/

    Video k petici: http://www.adam.cz/clanek-2019100070-petice-za-zdrave-zemedelstvi-a-pestrou-krajinu.html

    Populace čejky chocholaté se od roku 1982 snížila o 82 %. Foto: Jan Grünwald Autoři petice a její signatáři žádají ministra zemědělství, aby se zasadil o zdravé zemědělství v naší zemi. V zemědělské krajině žije o třetinu méně ptáků než v roce 1982, před očima nám mizejí zajíci, koroptve, motýli i brouci. Krajina není schopna udržet stále vzácnější vodu a pesticidy kontaminují ztenčující se zásoby podzemní vody. Prudký úbytek zastaví jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie…

    Česká krajina trpí vinou příliš intenzivního hospodaření. Z krajiny mizejí motýli a další opylovači, není snadné spatřit zajíce a dříve běžným ptákům, jako je sýček nebo chocholouš, hrozí, že u nás brzy zcela vyhynou. „U řady druhů je úbytek skutečně enormní,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Jen od roku 1982, odkdy probíhá detailní sčítání ptáků, zmizelo z naší krajiny 50 % skřivanů, 82 % čejek a dokonce 97 % koroptví. Z mysliveckých statistik přitom víme, že zrovna koroptve prudce ubývaly již dlouho před rokem 1982. Mnoho dříve zcela běžných druhů balancuje nyní na hraně přežití.“

    „Kvůli intenzivnímu velkoplošnému zemědělství bez krajinných prvků jako jsou meze, remízky, polní cesty nebo mokřady nemají ptáci kde žít, hnízdit ani kde hledat potravu. Prostřednictvím petice chceme pomoci nejenom polním ptákům, ale celé zemědělské krajině,“ vysvětluje zemědělský specialista České společnosti ornitologické Václav Zámečník.

    https://www.birdlife.cz/cso-a-cmmj-petice-za-zdrave-zemedelstvi/

    Autor