Pět studentů z Česka a Slovenska ve středu 6. listopadu úspěšně přistálo na povrchu Marsu. Dva členové posádky poté uskutečnili výstup, během nějž na povrchu planety sbírali vzorky.
V pořadí již šestá simulovaná mise letu na Mars probíhá od pondělí 4. listopadu do pátku 8. listopadu na Hvězdárně Vyškov. Nejdelší studentský simulovaný let na rudou planetu je dlouhý 100 hodin a účastní se jej 5 studentů z Česka a Slovenska ve věku od 16 do 18 let. Organizátorem je Expedice Mars.
Je to vůbec poprvé v historii simulovaných misí, co se výstupu zúčastnila čistě slovenská posádka. Ta se navíc skládala pouze z dívek. „S Verčou sme doobeda museli vykonať test skafandrov, pretože o 14.00 nás čakal očakávaný výstup na Mars. Na palube vládla veselá nálada, každý sa tešili zo zmeny rutiny, ktorú predstavoval výstup na Mars. Misia prebehla úspešne, bez komplikácií, bez problémov sme sa vrátili do modulu,“ zapsala si po výstupu do palubního deníku bioložka Sára Klimentová.
„Dodělali jsme Rover, a ten při výstupu splnil svou funkci. Sice v písku nejel, ale kolečka se údajně točila a rover sbíral informace. Ty brzy podstoupí analýze,” píše v deníku palubní inženýr Josef Lát.
Stavba roveru a psaní palubních deníků jsou jen jedny z mnoha aktivit, které musí během přísného harmonogramu posádka stíhat. Mimo jiné musí také pracovat na experimentech, pečovat o zahrádku nebo pravidelně cvičit.
„Simulace je náročná především v tom, že 5 účastníků musí po dobu 100 hodin vydržet v uzavřeném prostoru 25 m2. Někomu to možná nemusí připadat tak hrozné, ale zkuste si v prostředí bez oken a kontaktu se světem poradit s krizovou situací nebo zažít karanténu,“ vysvětluje velitel simulace Jan Jurica.
V místnosti, v níž posádka stráví následujících několik dnů, se nachází palandy a chodba, která vede na toaletu a do koupelny. Hygiena a další důležité věci tak účastníkům nechybí, i tak je pro ně mise často fyzicky a psychicky velmi náročná. Studentům jsou mimo jiné odebrány telefony a jejich komunikace s vnějším světem probíhá jedině skrz řídící centrum.
I v tomto případě ale trvá doručení zpráv, podobně jako ve skutečnosti, i několik minut. Pokud tedy dojde k nějaké krizové situaci, musí posádka spolupracovat a vyřešit ji sama pouze za pomoci prostředků, které jsou na palubě.
„Samotné simulaci předchází několik kol soutěže, v níž neprověřujeme pouze znalosti, ale také psychickou a fyzickou odolnost účastníků mise. Ty vybíráme tak, aby se navzájem nejen doplňovali, ale také aby spolu vycházeli,“ říká velitel soutěže Michal Vyvlečka.
Program skončí v pátek 8. listopadu zdárným návratem na planetu Zemi.
Expedice Mars v současné době patří mezi přední české projekty pracující s talentovanou mládeží v oblasti přírodních a technických věd. Soutěž pro české a slovenské studenty ve věku od 13 do 18 let je organizována Dětskou tiskovou agenturou a v roce 2019 probíhá už 16. ročník. V rámci soutěže bude již poněkolikáté vypuštěn také stratosférický balón, který ponese gondolu s experimentálními zařízeními navrženými účastníky Expedice Mars.