Dobrovolníci pomáhali počátkem září na zámku Jezeří a v městečku Horní Jiřetín s péčí o přírodní a kulturní dědictví.

    Hnutí Brontosaurus tam pořádalo akci „Na hraně – malá škola environmentálního života“. Ta nabídla řadu diskusí a workshopů k otázkám aktuální environmentální krize a symbolicky reprezentovala názor, že naše budoucnost je jinde než v těžbě neobnovitelných zdrojů a devastaci krajiny.

    Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s tradicí dobrovolnické péče o naši přírodu, jak ji už pětačtyřicet let dělá Hnutí Brontosaurus. Účastníci akce spolu s lektory diskutovali účinné cesty k řešení environmentální a klimatické krize.

    Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)„Cílem akce bylo účastníkům představit různé možnosti k ochraně životního prostředí tak, aby je přijali za své a šířili dál,“ říká programový ředitel Hnutí Brontosaurus Dalimil Toman. „Záleželo nám na tom, aby si účastníci odnesli něco, do čeho se budou moct hned a samostatně pustit,“ doplnil k motivaci organizovat tuto akci Dalimil Toman.

    Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)O občanském aktivismu a občanské neposlušnosti přednášel Arne Springorum z hnutí Extinction Rebellion, o dobrovolné skromnosti a soběstačnosti potom Elsa Šebková. Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, sdílel příběh mosteckého kraje zničeného těžbou a mluvil o úspěších při záchraně města Horní Jiřetín a zámku Jezeří. Diskutovala se témata dobrovolnictví, péče o krajinu, environmentálního žalu, osobní environmentální odpovědnosti a podobně.

    Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)„Chceme ukázat, že ať už půjdeme kteroukoliv cestou, je potřeba zejména zásadní změna ve vztahu společnosti k životnímu prostředí,“ říká Dalimil Toman. Doplňuje také, že nelze dál pokračovat v intenzivním drancování krajiny, přispívání ke klimatické změně, ohrožování biodiverzity, lpění na závislosti na fosilních palivech a neobnovitelných zdrojích. „A my chceme pomoci otevírat tyto naléhavé otázky široké veřejnosti,“ uzavírá.

    logo Hnutí BrontosaurusDobrovolnická část programu představovala konkrétní péči o přírodní a kulturní dědictví. Účastníci akce pomáhali s údržbou mokřadu, péčí o drobné památky v Horním Jiřetíně i v okolí zámku Jezeří.

    Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)„Pomoc zde jsme zvolili symbolicky proto, že věříme v pozitivní rozvoj míst, která dlouhodobě ohrožovala těžba uhlí,“ říká místopředsedkyně Hnutí Brontosaurus Tereza Opravilová. „Realizací akce Na hraně ukazujeme, že dobrovolníci běžně pracující pro naši přírodu jsou si zároveň vědomi potřeby se také aktivně postavit její devastaci,“ dodává.

    Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s letitou brontosauří tradicí dobrovolnické péče o přírodu a kulturní dědictví (foto Hnutí Brontosaurus)Hnutí Brontosaurus propojuje smysluplnou dobrovolnickou práci se zážitky a zkušenostmi na celý život. Máme pětačtyřicetiletou tradici, viditelné úspěchy, jasné cíle a více než 1 500 hrdých členů, kteří za ním stojí. Každoročně vyrážíme s dobrovolníky kosit orchidejové louky, sázet stromy, opravovat hrady nebo třeba stavět školu v Himálajích.

    Chceme svět, ve kterém lidé nejsou lhostejní ke svému okolí, respektují a ctí přírodu a kulturní bohatství a společně o ně pečují.

    Autor