Výstava Čtyřlístku už se chýlí ke konci, ale ještě to stihnete 🙂 V neděli 1. září můžete zažít navíc v Muzeu hl. m. Prahy speciální akci s autogramiádou autora komiksu Jaroslava Němečka.

    Výstavu „50 let se Čtyřlístkem“ připravilo Muzeum hl. m. Prahy V rámci doprovodného programu k výstavě „50 let se Čtyřlístkem“ připravilo Muzeum hl. m. Prahy speciální akci pod názvem „Konec prázdnin se Čtyřlístkem“, která se uskuteční 1. 9. 2019 v Hlavní budově muzea na Florenci. Kromě autogramiády autora legendárního komiksu pana Jaroslava Němečka se návštěvníci mohou těšit také na workshop pro děti či vystoupení dětského pěveckého sboru. Výstava „50 let se Čtyřlístkem“ se koná u příležitosti padesátiletého výročí vydání prvního čísla komiksu Čtyřlístek. Základní linie výstavy je zaměřena na dětské publikum a pracuje s interaktivními prvky.

    Program:
    Dětské muzeum
    • 14:00 – 17:00 workshop pro děti – výroba papírových loutek Čtyřlístku

    Přednáškový sál
    • 14:15 – 14:30 vystoupení dětského pěveckého sboru Slunko Třebíč
    • 14:30 – 15:30 autogramiáda autora časopisu Čtyřlístek Jaroslava Němečka
    • 15:30 – 15:45 vystoupení dětského pěveckého sboru Slunko Třebíč

    Vstup na autogramiádu je pouze se zakoupenou vstupenkou na výstavu.

    Výstavu „50 let se Čtyřlístkem“ připravilo Muzeum hl. m. Prahy Výstava „50 let se Čtyřlístkem“
    představuje hravou formou protagonisty původního českého komiksu Čtyřlístek – psí slečnu Fifinku, prasátko Bobíka, králíka Pinďu a kocoura Myšpulína. V některých příbězích vystupuje také zloduch Kazimír Zádrhel, který se snaží Čtyřlístku všelijak uškodit. Děti se mohou seznámit s hrdiny slavného obrázkového seriálu prostřednictvím původních kreseb a interaktivních her. V Myšpulínově garáži na návštěvníky čeká podivuhodné čtyřlístkovské vozidlo – chronolet. Svět Čtyřlístku a kontext doby mapuje časová přímka s připomínkami významných událostí v životě časopisu, Prahy i České republiky. Nechybí ani pátrací hra pro děti Za tajemstvím Pindruší.
    Otcem příběhů Čtyřlístku je kreslíř Jaroslav Němeček, společně s manželkou Lucií. První sešit s názvem Vynálezy profesora Myšpulína vyšel 15. 5. 1969 v nakladatelství Orbis. Nyní vychází časopis Čtyřlístek s příběhy zvířecí čtveřice dvacetkrát do roka.
    První příběhy napsal Jaroslav Němeček sám, od pátého sešitu se stala dvorní libretistkou Ljuba Štíplová, která napsala více než 200 příběhů oblíbených postaviček. Za padesát let existence Čtyřlístku se na tvorbě příběhů podílelo více než třicet autorů.

    Jaroslav Němeček – autor Čtyřlístku
    Od dětství kreslil rád zvířátka a jednoduché komiksy. Po základní škole vystudoval Umělecko-průmyslovou školu, obor propagační grafika. Pracoval pak v nakladatelství Orbis. Nejprve kreslil krátké komiksy do časopisu Mateřídouška, v roce 1968 vytvořil první příběh Čtyřlístku. Je kreslířem i dalších komiksových příběhů – Čaroděj Huriáš, Barbánek a Rexík. Ilustroval i dětské knihy Kouzelník Žito, Kocour v botách, Zachraňte les a jiné. V osmdesátých letech se úspěšně věnoval keramice. Tvorba Čtyřlístku je pro něj celoživotní radostí. S manželkou Lucií má syna Vítka, je dědečkem dvou vnoučat. Lucie a Jaroslav Němečkovi jsou čestnými občany Prahy 4.

    Čtyřlístek a komixy
    Čtyřlístek je původní český kreslený seriál (dnes komiks). V českém prostředí byly tehdy známy pouze Rychlé šípy Jaroslava Foglara, které pracovaly se silným výchovným momentem a byly cíleny na starší děti. Zábavný kreslený seriál pro děti do deseti let tu byl novinkou. V Británii děti četly příběhy medvěda Ruperta nebo nejdéle vydávaný komiks Dandy, Francouzi si oblíbili příhody psa Pifa. Ten spolu s britským Dandym se nejvíce podobal Čtyřlístku charakterem a strukturou časopisu. Ve Francii byl nejpopulárnějším dětským komiksem Asterix et Obelix. V Belgii vycházel Tintin a Šmoulové. V Německu bychom neměli zapomenout na, sice starší, ale nesmírně populární komiks Max und Moritz. Děti za železnou oponou se ke komiksům dostávaly hůře, ale přesto i v tehdejším východním Německu vycházel dobrodružný Mosaik, v Polsku zase Tytus, Romek i A’Tomek. Autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček se inspiroval zejména zahraniční produkcí za železnou oponou. Na vzniku tohoto českého původního komiksu má značný podíl i jeho manželka Lucie.

    Pár faktů k časopisu Čtyřlístek
    První sešit vyšel v nakladatelství Orbis 15. 5. 1969 s názvem Vynálezy profesora Myšpulína v nákladu 300 000 kusů. Byl do tří týdnů rozebrán. Právě velký zájem veřejnosti si vynutil pokračování. Zpočátku Čtyřlístek vycházel nepravidelně a nečíslovaně. Postupně se proměnil v pravidelně vydávaný časopis. Dnes vychází dvacet čísel ročně (z toho čtyři dvojčísla) a počet vydaných čísel se blíží k sedmi stům.
    Nakladatelství Čtyřlístek (vznik 1990) produkuje i samostatné knihy vybraných příběhů Čtyřlístku a ročně čtyři čísla Čtyřlístku Speciál a časopisu Ahoj, tady Fifi.
    První čtyři příběhy napsal Jaroslav Němeček sám. Pak začal spolupracovat Ljubou Štíplovou, která také vybavila postavičky charaktery a napsala více než dvě stě příběhů. Od roku 1991 do roku 2019 se na příbězích Čtyřlístku autorsky podílelo více než třicet dalších autorů.
    Připomeňme zejména Hanu Lamkovou, Josefa Lamku, Stanislava Havelku, Jiřího Poboráka, Richarda Svitalského a Jiřího Čehovského. I Jaroslav Němeček přidal další epizody, dohromady jich napsal více než třicet.

    www.muzeumprahy.cz

    Autor