V Plzeňském kraji žije početná romská komunita. Odhadem 30 tisíc místních Romů ještě před třemi lety nemělo ve svém regionu žádný kulturní svátek.

    Změnil to až festival AraFest, který se v Plzni koná již potřetí pod taktovkou organizace AraArt. Cílem festivalu je představit romskou i neromskou kulturní scénu širší veřejnosti a program festivalu tomu odpovídá. Na koncertech se představí hned několik známých tváří, které propojují svět majority a Romů. Vystoupí zde totiž nemálo romských interpretů, jejichž jména nejsou neznámá ani pro diváky komerčních televizí.

    Pravděpodobně největší událostí nadcházejícího festivalu je první veřejné vystoupení obnovené kapely Kale. Před lety spolu s frontmankou Věrou Bílou skupina dobývala koncertní pódia světového významu; desky, které natočila společně s nedávno zesnulou legendou romské hudby, vyšly v 11 zemích.

    Nyní se hudebníci z Kale rozhodli obnovit aktivní koncertování a ke spolupráci oslovili také výraznou tvář slovenské hudební scény, populární romskou zpěvačku Gitanu. V novém kabátu se tedy poprvé představí právě na plzeňském AraFestu, kde odstartují pravděpodobně nejen letní koncertní tour.

    Další interpretku, Martinu Balogovou, si z televizních obrazovek budou pamatovat hlavně čeští diváci. Před lety ve vůbec prvním ročníku české Superstar svým obrovským hlasem ohromila širokou veřejnost.Spojení světa romské a neromské kultury reprezentuje mj. herec a zpěvák David Kraus, který vystoupí společně s hudebním projektem Gypsy Brothers (Printscreen FB AraArt) Spojení světa romské a neromské kultury reprezentuje také herec a zpěvák David Kraus, který vystoupí společně s hudebním projektem Gypsy Brothers.
    Takřka na poslední chvíli přijala pozvání festivalu také fenomenální romská kapela ze Slovenska vystupující pod názvem Lomnické čhave, která momentálně žije svůj americký sen. Členové tohoto hudebního uskupení pocházejí z malé východoslovenské osady Velká Lomnica, ale dnes jsou mezi příznivci word music populárním jménem. Vystupovali dvakrát na prestižním slovenském festivalu Pohoda – a dokument Kapela, který o nich natočil režisér Ladislav Kaboš, byl s úspěchem uveden na několika filmových festivalech, včetně Jednoho světa.

    „Myslíme si, že úkolem umění je inspirovat lidi a propojovat je navzájem. Na našem festivalu se děje obojí. Pro spoustu mladých romských muzikantů a tanečníků může být festival pomyslným odrazovým můstkem pro to, aby se naplno pustili do realizace svých snů. Navíc se tu potkají se spoustou velmi různorodých lidí, Romů i Neromů, kteří společně sdílejí hlavně vášeň pro skvělou muziku a taneční rytmy,“ vysvětluje ředitel AraArt a dramaturg festivalu David Tišer.

    Letošní AraFest ovšem nebude jen o hudbě a koncertech. K vidění bude mimo jiné fotografická výstava FUTUROMA z dílny putovní romské galerie Phundrado Vudar (Otevřené dveře), pro milovníky pohybu je připraven taneční workshop. To vše na různých místech v Plzni.

    „Když jsme pořádali AraFest poprvé, překvapilo nás, jak velká byla návštěvnost. Akce se ale konala na jednom místě a měli jsme pocit, že program přilákal všechny ty, kteří mají romskou kulturu rádi a sami se o ni intenzivně zajímají. My bychom ovšem rádi oslovili i ty, kteří jsou jí prozatím nepolíbení. To je mimo jiné důvod, proč jsme festival rozprostřeli do více dní a na různá místa. Lidé v Plzni narazí na festivalové akce U Branky, ve Smetanových sadech nebo na Mlýnské strouze. Naše ostrůvky romské kultury – ARA ISLANDS – si i díky jejich skvělé atmosféře zamiluje každý,“ dodává Tišer.

    Festival se bude konat o prodlouženém červencovém víkendu od čtvrtka 4. do soboty 6. 7. 2019 v Plzni na několika různých stanovištích. Podrobnější informace jsou dostupné na webu a FB události AraArt.

    Autoři