Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga přivítal 26. 6. 2019 v prostorách MŠMT finalisty soutěže „Zatočme s šikanou“.

    Vítězům jednotlivých kategorií pak předal ocenění za nejlepší audiovizuální ztvárnění tématu: „Jak se vypořádat se šikanou a kyberšikanou“. Vítězná videa můžete zhlédnout na kanálu Youtube MŠMT.

    Soutěž „Zatočme s šikanou“ byla vyhlášena ve dvou kategoriích. První tvořili žáci druhých stupňů základních škol, ve druhé se utkali středoškoláci.

    Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže „Jsem rád, že předávám ocenění za vizuální ztvárnění toho, jak se vypořádat se šikanou a kybešikanou, protože je pro nás důležité, aby se o těchto věcech mluvilo,“ řekl v úvodu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga a pokračoval: „Chtěl bych vám proto poděkovat, že jste se do této soutěže zapojili, protože právě tato soutěž je jednou z možností, jak o tomto tématu informovat srozumitelnou formou,“ dodal ministr Plaga s tím, že jedna věc je vydat metodický pokyn k řešení šikany, druhá věc je ale podat toto téma tak, aby jej všichni pochopili.

    Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže To, že šikana a špatné mezilidské vztahy zůstávají na školách jedním z největších problémů, potvrzují i zprávy školského ombudsmana Ladislava Hrzala: „Chceme pomoci školám v radách či metodikách v řešení šikany. Jsem proto rád, že se nejen jednotlivci, ale například i celé třídy či školy zapojily do této soutěže, která měla za cíl zajímavě vystihnout hlavní zásady metodického pokynu MŠMT k prevenci šikany na školách, přičemž podmínkou bylo, aby děti spolupracovali se školními metodiky prevence,“ upřesnil školský ombudsman Hrzal.Vítězná videa jsou ke zhlédnutí na kanálu Youtube MŠMT (foto MŠMT)

    Spolupořadatelem soutěže byla společnost O2: „Pro nás je podpora vzdělání prioritou, jsem proto rád, že jsme se mohli stát partnery této soutěže,“ sdělil Hany Farghali, ředitel korporátní komunikace společnosti O2, která předala vítězům k diplomům také věcné dárky.

    Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Vítězi soutěže „Zatočme s šikanou“ v kategorii 2. stupeň základních škol:
    1. místo: Patrik Bílý, Základní škola Kaplice
    2. místo: Tina Pumprlová, Základní škola Hudcova, Brno-Medlánky
    3. místo: žákovský parlament 4. – 9. třídy, Základní škola Aloise Klára, Úštěk

    Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Vítězi soutěže „Zatočme s šikanou“ se v kategorii středních škol:
    1. místo: Natálie Divincová, Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola, Krnov
    2. místo: Filip Špinka & Štěpán Hartl, Vyšší odborná škola pedagogická a Střední pedagogická škola, Litomyšl
    3. místo: třídní práce, Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka, Brno

    Vítězná videa si můžete prohlédnout ZDE.


    Soutěž „Zatočme s šikanou“ probíhala od 4. února do 15. května 2019. Autorem klipu mohl být jednotlivec, ale i celý tým. Do soutěže se mohl přihlásit každý, kdo natočil video, které poutavě, zajímavě a názorně vystihovalo hlavní zásady metodického pokynu MŠMT k prevenci šikany ve školách. Podmínkou bylo, aby video vzniklo ve spolupráci se školními metodiky prevence v jednotlivých školách, kteří mají zkušenosti právě i v oblasti prevence šikany. Doporučenými tématy bylo: Co je a co není šikana a kyberšikana? Formy šikany (psychická, fyzická, kyberšikana). Stadia šikany. Co dělat, když tě někdo natočí a video nahraje na internet? Co dělat, když ti někdo na internetu vyhrožuje? Kde hledat pomoc, když zažíváš kyberšikanu? Co dělat, když jsem šikanován/a? Co dělat, když vidím šikanu někoho jiného? Žák (žáci) šikanují učitele. Učitel/ka šikanuje žáky. Jaký trest může dostat agresor? Vyhlášeno bylo první, druhé a třetí místo v obou kategoriích.


     

    Autoři