Studentské hnutí Fridays for Future vyzývá politiky, aby zrychlili boj za snižování emisí skleníkových plynů. Zároveň sílí tlak na intenzivnější tažení proti emisím i z Bruselu…

    Rychlejší tempo úspor má Evropě umožnit, aby se do roku 2050 dostala na „uhlíkovou neutralitu“, tedy nulovou bilanci emisí.
    Potíž je, že zatím není jasné, jak to udělat. A co to bude stát.

    Dva příklady:

    Biopaliva jsou slepou uličkou
    Nejhorším viníkem je palmový olej. Prudký růst poptávky po surovinách k výrobě biodieselu jeho odbyt výrazně zvedl, dnes končí v nádržích aut víc jak polovina evropského importu palmového oleje. Zvýšená poptávka vede k rozšiřování palmových plantáží v jihovýchodní Asii a Jižní Americe. A to zase k rozsáhlému odlesňování.
    V Česku se biopaliva vyrábějí především ze semen doma pěstované řepky olejné, palmový olej pro tyto účely ve velkém nedovážíme. Jsme z problému venku? Ne tak úplně. Jenomže s deštnými lesy se planeta zbavuje nejefektivnějšího pohlcovače oxidu uhlíku.Řepkový biodiesel podle Transport & Environment má oproti fosilním palivům 1,2 krát vyšší emisní bilanci.

    Rebound efekt
    Před 10 lety zakázala Evropská unie používání klasických žárovek s wolframovým vláknem a dotlačila spotřebitele k přechodu na úsporná LED svítidla. Jak připomněl nedávno časopis Euro, předpoklad, že tento krok ušetří v Evropě proud odpovídající roční spotřebě celého Portugalska, se nenaplnil. Úspory v domácnostech statistiky neukazují, zato v celé Unii spotřeba elektřiny roste. Mimo jiné i proto, že lidé díky úspornějším žárovkám víc svítí.

    Má tedy boj s globálním oteplováním vůbec řešení?

    Více si přečtěte na:
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zachrani-evropa-planetu-pred-klimatickou-zmenou-tezko-ale-muze-alespon-proslapat-slepe-ulicky-69081

    Autor