Ve středu 23. ledna 2019 uplyne přesně dvacet let od úmrtí významného spisovatele, metodika a dlouholetého skautského vůdce Jaroslava Foglara.

    Jeho dílo, stejně jako jeho poselství, však znovu ožívá. Po dlouholetých právních sporech začaly za velkého zájmu znovu vycházet Foglarovy knihy. V tomto roce se tak můžeme těšit na klasická díla v novém hávu i sběratelské edice. Výročí úmrtí připomene Skautská nadace Jaroslava Foglara, která pečuje o jeho odkaz, speciálním uvedením divadelního představení Záhada hlavolamu a vydáním unikátní autobiografie s originálními artefakty ze spisovatelova bytu.

    Jestřáb, 1930 (foto archiv Skautské nadace Jaroslava Foglara)„Zájem mladých čtenářů, médií a veřejnosti vůbec dokázal, že Jaroslav Foglar žije i dvacet let po své smrti,“ uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která disponuje právy na spisovatelovu pozůstalost. Nadace připomíná výročí speciálním uvedením divadelního představení Záhada hlavolamu v divadle Minor, které je beznadějně vyprodané. Kromě toho Skautská nadace ve spolupráci s grafikem Martinem Pecinou vydává unikátní autobiografii, ve které jsou všity originální artefakty z Foglarova bytu. Každý kus je jedinečný, jedná se o limitovanou edici pouze 200 číslovaných výtisků.

    Jestřáb, 1931, Prokopské údolí (foto archiv Skautské nadace Jaroslava Foglara)V loňském roce Jaroslav Foglar a jeho dílo pronikli opět do veřejného prostoru. Jeho dnes už ikonické knihy Hoši od Bobří řeky a Chata v Jezerní kotlině, vydané nakladatelstvím Albatros, se staly okamžitě bestsellery. Hoši od Bobří řeky si dokonce vyžádali dvojnásobný dotisk. Znovu se tak dostává do povědomí i Jestřábova (Foglarova skautská přezdívka) snaha o výchovu mladé generace. Významné jubileum 80 let oslavil také legendární klub Rychlých šípů. K tomuto výročí se od loňského jara až do letoška konalo mnoho akcí, které měly slavného spisovatele a jeho dílo připomenout a oslavit. Namátkou – v červnu to byla výstava v pražské Lucerně „Pocta Rychlým šípům“, vyšla kniha s novými komiksovými příběhy této legendární pětice hochů, Rychlé šípy se staly i slavnostním logem vyhledavače Google. Z Foglarova zrekonstruovaného bytu se stala rezidence pro spisovatele a překladatele z celého světa.

    V příštím roce se Foglar rozhodně nevytratí, vydavatelská činnost se totiž rozběhne naplno. „Vlajkovou lodí je edice Foglar pro děti 21. století. Po Hoších a Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu, ilustrovaná Jiřím Grusem, a již hotové obrázky dávají tušit, že půjde o skvostné provedení,“ doplnil Šantora. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a Dobrodružství v Zemi nikoho. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. U Stínadelské trilogie se například můžeme těšit na hlas Davida Matáska.

    Dalšími edicemi budou Retro vydání (přinese první vydání klasických děl s původním textem i ilustracemi), Odvozená díla (pokračovatelé inspirovaní Foglarem) a Fenomén Foglar (knihy o slavném spisovatelovi nebo jeho vychovatelské a metodické práci). Kromě toho se chystají také četné mimoediční počiny – na jaře 2018 vyšla mapa Stínadel Pavla Čecha, na podzim 2018 pak reprodukce tuctu velkoformátových Plakátů Rychlých šípů. V květnu 2019 se pak chystá Dobrodružný diář Rychlých šípů s mnoha náměty pro činnost.


    Skautská nadace Jaroslava Foglara
    Posláním Skautské nadace Jaroslava Foglara je podpora mimoškolní výchovy a vzdělávání dětí a mládeže v duchu skautských ideálů. Nadace byla založena v roce 2002 a od svého počátku podporuje činnost skautských organizací a skupin. Přispívá zejména na nákup a opravy skautských kluboven, tábořišť a jiných nemovitostí. Svoji činnost nadace financuje z darů osob i firem. Zvláštním a hluboce ceněným zdrojem prostředků jsou dědictví ze závětí odcházejících skautů. Nejznámější z nich je dědictví po skautském vůdci a spisovateli Jaroslavu Foglarovi.


    Jaroslav Foglar (6. 7. 1907 – 23. 1. 1999)
    Spisovatel, šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed, významný metodik, dlouholetý skautský vůdce 2. oddílu Praha. Jeho odkaz včetně autorských práv spravuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.

    První povídka Vítězství mu vyšla ve Skautu‑Junáku již v prosinci 1923. O deset let později ve stejnojmenném časopise publikoval na pokračování román Boj o první místo. A pak v rychlém sledu následovali Hoši od Bobří řeky, Přístav volá a dvě desítky dalších. Ty se spolu s mnoha povídkami a komiksy v čele s Rychlými šípy staly nejpodstatnější četbou pro několik generací mladých lidí. Foglar se i v nelehkých dobách nesvobody věnoval spisovatelské a redaktorské práci, přestože v padesátých i sedmdesátých letech byla jeho tvorba na „černé listině“ nežádoucích autorů. Po roce 1989 se jeho dílo dočkalo kompletní reedice.

    V roce 1924 se začala psát slavná historie skautského oddílu pražské Dvojky pod Foglarovým vedením. Dvojka nepřestala žít během celého zbytku 20. století. V době zákazů skautingu fungovala v ilegalitě, ukrytá v jiných organizacích s vůdcem Jestřábem v čele. Ten vedl oddíl celých 60 let: Novému vůdci jej předal až v roce 1987, kdy oslavil osmdesátiny. Foglar skautský program obohatil kromě množství her desítkami nápadů, které přinesly šťávu do tehdy poněkud fádního oddílového života. Své zkušenosti, nápady a programové tipy nabízel ostatním prostřednictvím časopisů a později knih na pomezí příběhu a metodické příručky, jako byly Kronika Ztracené stopy či Náš oddíl. Jaroslav Foglar zemřel po dlouhé nemoci 23. ledna 1999, pochován je na Vinohradském hřbitově v Praze.
    Více informací naleznete zde.


    Foglarova reedice
    Po smrti Jaroslava Foglara až do loňského roku kvůli dědickým sporům jeho díla nevycházela. V současné době vychází jeho knihy pod hlavičkou Albatrosu v těchto edicích:

    Foglar pro děti 21. století
    Během šesti let přinese to hlavní z Jestřábovy beletristické tvorby s novým ilustračním doprovodem. Po Hoších a Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a přidá se Dobrodružství v Zemi nikoho ilustrované Jindřichem Janíčkem. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. Stínadelskou trilogii namluví David Matásek.

    Retro vydání
    Přinese první knižní vydání foglarovek co do identického textu a s obdobným obrazovým doprovodem. Nepůjde přímo o reprint, ale nové vydání v duchu tehdejší předlohy doplněné vždy o rozsáhlý doslov a obrazové zajímavosti. Prvním svazkem budou na podzim 2019 Hoši od Bobří řeky dle vydání z roku 1937, tedy kombinace ilustrací Burian – Foglar.

    Odvozená díla
    J. Foglar inspiroval svým dílem četné pokračovatele, především stínadelské trilogie. Vyjít by měly jak již dříve napsané kvalitní tituly, tak byli osloveni i současní tvůrci pro děti a mládež k napsání nových, vlastních rozvinutí Foglarova univerza. První vlaštovkou bude v dubnu příštího roku vycházející román Josefa Červinky – Grifina „Poselství ze Stínadel“, ilustrovaný Petrem Modlitbou.

    Fenomén Foglar
    Přinese knihy o slavném spisovateli nebo jeho vychovatelské a metodické práci. Sem patří kromě knih, jako je Život v poklusu nebo Náš oddíl, např. výbor z deníků, na kterém začíná pracovat ceněný knižní redaktor a člen Dvojky Jan Šulc. V roce 2019 se můžeme těšit na II. rozšířené vydání knihy Jiřího Zachariáše – Pedra „Stoletý hoch od Bobří řeky“. A dále si můžeme počkat na výběr z dlouhodobých her J. Foglara, doplněných rozsáhlým obrazovým doprovodem.


     

    Autor