Uznávaný hudební publicista a kritik Jiří Černý je další osobností, která se veřejně hlásí k poslání YMCA a šíření jejího dobrého jména. Tento týden převzal v Paláci YMCA čestný titul Ambassador YMCA.

    „Titul v podstatě neklade na svého nositele žádné zvláštní konkrétní nároky. My tím chceme ocenit a zároveň navázat partnerství s významnými osobnostmi, které mají k Ymce kladný vztah,“ říká generální sekretář YMCA v ČR Vojtěch Rálek.

    Hudební publicista Jiří Černý v Paláci YMCA, kde přebíral čestný titul spojený se šířením poslání a dobrého jména Ymky (foto YMCA v ČR)Ymkařem ve 40. a 50. letech
    Jiří Černý se dostal k Ymce přes letní tábory na tradičním ymkařském tábořišti na Sázavě. Strávil tam část léta v roce 1948 i 1949. Na Ymce tehdy oceňoval mimo jiné volnost, tolerantní prostředí a také širokou nabídku sportů a aktivit.

    „Oni nás chvílemi brali téměř jako dospělé, rozhodně jako starší, než jsme byli. Řekl bych, že se na nás nakládalo víc než v jiných organizacích a že mi to velmi vyhovovalo,“ vzpomíná. Kromě táborů a sportovních aktivit navštěvoval také Jiří Černý kurzy angličtiny a chlapecký klub v Paláci YMCA – a to až do roku 1951, kdy byla činnost Ymky nuceně ukončena komunisty.

    Hudební publicista Jiří Černý v Paláci YMCA, kde přebíral čestný titul spojený se šířením poslání a dobrého jména Ymky (foto YMCA v ČR)„YMCA nás tehdy velmi kultivovala, nejsem si jistý, jestli to dnes v téhle šíři nějaká mládežnická organizace dělá,“ říká nový ambasador Ymky.
    Jiří Černý musel na začátku normalizace z politických důvodů odejít z Českého rozhlasu, v následujících letech působil především jako hudební publicista na volné noze. Pořádal také v klubech poslechové Antidiskotéky. V listopadu a prosinci 1989 moderoval některé demonstrace Občanského fóra a po sametové revoluci začal znovu připravovat pořady pro Český rozhlas. Je držitelem několika ocenění za přínos v oblasti hudby.
    Vedle Jiřího Černého se dalším ambasadorem YMCA v ČR nedávno stal také herec Jan Přeučil.


    Logo YMCAYMCA (Young Men´s Christian Association) je nejstarší, největší a nejrozšířenější mládežnická organizace na světě. Usiluje o harmonický rozvoj člověka, jeho ducha, duše a těla (jak symbolizuje červený rovnostranný trojúhelník, který má YMCA ve svém znaku). Stojí na křesťanských principech, je ale otevřena všem lidem bez rozdílu rasy, pohlaví, náboženského vyznání, sociálního postavení, fyzických i duševních schopností. YMCA vznikla v roce 1844 v Londýně, na našem území se rozšířila masově především díky vydatné pomoci z USA a za přispění elit národa: T. G. Masaryka, Ing. V. Havla a dalších. Svoji činnost nuceně ukončila v roce 1951 a přes neúspěšné pokusy okolo roku 1968 o znovuzaložení obnovila svoji činnost až v roce 1990.
    Dnes YMCA pracuje ve 119 zemích světa a má přes 58 milionů členů. V České republice nabízí své programy prostřednictvím 28 poboček po celé republice, má 3,5 tisíce členů. Zabývá se pestrou škálou aktivit: pořádá tábory, provozuje mateřská centra, hudební aktivity pro mladé, sportovní kluby, výtvarné kroužky, skautské oddíly, nízkoprahové služby, ad.


     

    Autoři