Slavnostní předávání cen Gratias Tibi (latinsky Děkuji Tobě) v pražském kině Lucerna 15. května 2018 otevřela kapela Zrní a večerem provázela moderátorka Ester Janečková.
Úvodní slovo pronesl Jiří Strachota, ředitel projektu Jeden svět na školách, pod jehož křídly se Gratias Tibi koná. Poroty vybraly finalisty celkem ze 124 projektů.
Zvláštním uznáním společnosti Člověk v tísni byla oceněna Valentina Botnaru z Moldavska, která se již ve 14 letech nebála prosazovat zájmy mladých ve svém rodném městě a dostat je na jednání samosprávy. V současnosti pracuje pro moldavskou pobočku společnosti Člověka v tísni.
Cenu pro kategorii základních škol získaly děti z chrudimského Dětského domova se školou, které opakovaně výtěžkem ze sběru papíru podpořily trojčata Koláčkova.
V kategorii středních škol zvítězil projekt studentů gymnázia z Frýdlantu nad Ostravicí s názvem Srdcem, ne očima, který je inspirován výtvarnou metodou Angélicy Dass a snaží se napravovat předsudky vůči lidem s odlišnou barvou pleti.
Tento projekt také dostal nejvíc hlasů a Cenu České televize.
V kategorii do 30 let se stali vítězi studenti vysokých škol, kteří v rámci projektu Stužák pořádají hravé vzdělávací workshopy pro středoškoláky k tématům společenskovědních předmětů, kde řeší např. mezinárodní vztahy.
Kampaň studentů gymnázia Dávám židli do kruhu byla oceněna Cenou Nadace O2 za přínos ve vzdělávání . Snaží se zmírnit v české společnosti předsudky vůči lidem s duševním onemocněním.
Ceremoniál natáčela Česká televize. Vzniklý pořad bude možné sledovat na druhém kanálu České televize v sobotu 2. června 2018 večer.
Foto Jožo Rabara a Michala K. Rocmanová
Podrobnosti o večeru i o vítězných týmech, včetně medailonků České televize, najdete na http://www.gratiastibi.cz
VÍTĚZOVÉ
Sběr papíru pro trojčata Koláčkova
Děti z Dětského domova se školou v Chrudimi sběrem papíru získaly finanční prostředky na pomoc handicapovaným trojčatům Koláčkovým. Poté se s trojčaty seznámily osobně v rámci pravidelného komunitního setkání. To pro ně bylo odměnou a zároveň jim přineslo mnoho nového poznání. Porota ocenila především empatii dětí a schopnost projevit solidaritu. Za důležité považuje upozornění na skutečnost, že ve společnosti žijí lidé se specifickými potřebami a je nutné se do jejich situace vcítit a podpořit je vlastní aktivitou. Organizace celé akce je navíc náročný počin, na jehož přípravu musely děti vynaložit velké úsilí. Jedná se také o akci, která není jednorázovou, ale opakuje se.
Srdcem, ne očima
Studenti jazykového gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí považují za důležité a potřebné bojovat proti předsudkům spojeným s barvou kůže či zemí původu. Na jejich škole působí řada zahraničních vyučujících a studenti sami vyjíždějí pomáhat do zahraničí. Právě tyto své vlastní zkušenosti se rozhodli předávat mladším žákům v Moravskoslezském kraji. Ve workshopech pro žáky 1. stupně základních škol využívají kreativní výtvarné metody inspirované Angelicou Dass.
Porota ocenila, že se jedná o autentický projekt, který řeší téma velmi společensky aktuální. Vše se děje neotřelou metodou. Porota také ocenila, spolupráci starších studentů s mladšími žáky a fakt, že studenti pořádají inspirativní akce i pro vyučující. Iniciativa navíc vznikla na malém městě, kde je diskuze o předsudcích velmi potřebná.
Stužák
Studenti vysokých škol pořádají interaktivní vzdělávací workshopy a hry. Rozhodli se tímto způsobem doplnit výuku na středních školách a zároveň zvýšit zájem žáků o veřejné dění. Mezi tématy workshopů, které nabízí, je například rozlišování dezinformací v médiích nebo vztahy mezi státy EU.
Porota na projektu ocenila především fakt, že vysokoškoláci z různých studentských spolků napříč celou republikou mají ambici pomáhat středoškolákům, a to neotřelou formou hravých workshopů. Obdivuhodné je také množství mladých lidí, které se do projektu rozhodlo zapojit, a kvalita pořádaných workshopů. Přesto si projekt dokázal udržet lidský rozměr a má velký potenciál rozvoje do budoucna.
Medailonky vítězů převzaty z www.gratiastibi.cz/cs/finaliste-2018
Kampaň „Dávám židli do kruhu“
Kampaň a aktivita, která se snaží destigmatizovat problematiku duševního onemocnění v České republice. Kromě toho naše studentská skupina podporuje studentské projekty, které přispívají k lepšímu duševnímu zdraví. Snažíme se povzbudit studenty z celé republiky k realizaci jejich vlastních projektů ohledně duševního zdraví.
Kampaň „Dávám židli do kruhu“ se původně zrodila jako charitativní akce na podporu autorského školního muzikálu Židle v kruhu Gymnázia Evolution. Muzikál se odehrává ve škole a psychiatrické nemocnici, kde skončil ředitel školy kvůli vzpouře studentů. Kampaň vyšla z názvu a děje muzikálu. Během několika dní vykrystalizovala myšlenka na fotku židle, či fotku s židlí na sociálních sítích s popiskem #davamzidlidokruhu, případně v anglické variantě #iaddmychairtothecircle. Touto fotkou tak vyjadřujete ochotu podat židli někomu, kdo ji zrovna potřebuje, protože prochází těžkým obdobím. Vy mu ji podáte, aby se posadil a mohl svůj problém říct. Přeneseně tak chceme vyzvat lidi, aby se nebáli mluvit o tom, jak se cítí. Pro každého je tady někdo, kdo si ho vyslechne. Trochu jsme tak do moderní podoby převedli staré české přísloví: “Sdílená starost je poloviční starost a sdílená radost je dvojnásobná radost.”
Více: http://www.gratiastibi.cz/cs/nominovane-projekty/kampan-davam-zidli-do-kruhu