V neděli 15. dubna 2018 se od 19:30 hodin v pražském Rock Café uskuteční představení Divadla utlačovaných na téma domácí násilí.
Představení s názvem „Odchodem to nekončí“, vypráví příběh Kláry, která má dvě malé děti. Pracuje na poloviční úvazek, na platu má exekuci pro dluhy, které sama neudělala, a manžela, který ji týrá. Psychicky i fyzicky. Jenže v okamžiku, kdy Klára sebere dostatek sil se tomu všemu postavit, začne si připadat jako hlavní hrdinka pohádky O kohoutkovi a slepičce: potřebná pomoc v nedohlednu…
„Srdečně zveme na toto originální divadelní představení. Diváci zde budou mít možnost ovlivňovat děj, a díky tomu snáze pochopit problematiku domácího násilí i pocity jeho obětí,“ uvádí Iveta Wollerová, zástupkyně ředitelky centra ACORUS, které se zabývá pomocí obětem domácího násilí.
Vstupenky budou v prodeji před představením v Rock Café, Národní 20, Praha 1.
Divadlo utlačovaných
Představení je součástí projektu „Divadlo utlačovaných“, který je spolufinancován Evropskou unií (Operační program Praha-pól růstu). Divadlo utlačovaných vymyslel v 70. letech Brazilec Augusto Boal jako terapeutickou metodu, která zároveň pomáhá ostatním vžít se do pocitů „utlačovaných“.
Nejprve se pracuje se skupinou lidí, kteří zažili útlak nebo příkoří. V případě představení „Odchodem to nekončí“ jsou to bývalé klientky centra ACORUS. Různými metodami se z jejich zážitků a zkušeností vytváří divadelní scénky. Diváci nejdříve uvidí celý příběh, ve kterém hrají bývalé klientky a pracovníci ACORUSu. Potom se hraje ještě jednou. Kdokoli z publika může kdykoli tlesknout a zaujmout roli hlavní postavy – týrané Kláry, která se snaží vystoupit z bludného kruhu násilí – změnit děj a pokusit se o lepší konec příběhu.
Za vznikem představení stojí sdružení ARA ART, které se zaměřuje na uměleckou tvorbu se sociálním rozměrem. Vysokoškolská pedagožka Dana Moree z Fakulty humanitních studií Karlovy Univerzity a Líza Zima Urbanová z ARA ART se ujaly režie. Hudební doprovod vytvořila Pavlína Matiová, o produkci se stará Veronika Jírů. Spojením s centrem ACORUS a jeho klientkami, které mají osobní zkušenost z domácím násilím, vzniklo toto jedinečné divadelní představení.
ACORUS, Neziskovka roku 2017, pomáhá obětem domácího násilí
„Účast v projektu Divadla utlačovaných výborně zapadá do naší koncepce zvyšování povědomí veřejnosti o domácím násilí – tématu, se kterým je stále spojena řada mýtů,“ vysvětluje Iveta Wollerová.
Centrum ACORUS pomáhá osobám ohroženým domácím násilím již více než 20 let. Za tu dobu jeho pomoc vyhledalo přes 5000 lidí, kteří se dovolali na non-stop linku 283 892 772, využili bezplatných služeb ambulantní poradny v pražských Holešovicích či nalezli útočiště v utajeném azylovém domě pro ženy a matky s dětmi. Hledání nového prostoru pro dočasné bydlení klientek je v současné době velkým úkolem pro ACORUS.