V letech 2016 až 2017 proběhla v rámci projektu Youthworker 2.0 série tří školení určených pro vedoucí dobrovolnických projektů a pracovníky s mládeží.
Projekt cílil na zvýšení kvality práce se skupinami mladých lidí. Jeho hlavním účelem bylo podpořit účastníky v tom, aby uměli lépe pracovat s účastníky ve svých vlastních projektech a vypořádat se s problematickými situacemi, které při práci se skupinou vznikají. Každé ze tří školení trvalo jeden týden a na konci účastníci vytvořili jako výstup praktický manuál. Tyto příručky dáváme nyní volně k dispozici na internetových stránkách a mohou je tedy dále využít všichni, kteří se věnují práci s mládeží. Projekt byl koordinován organizací INEX-SDA a byl podpořen programem Erasmus +.
První školení Youthworker 2.0 se zabývalo tím, jak se vypořádat s nejčastějšími problematickými situacemi ve skupině, kterými jsou např. jazykové bariéry, demotivace účastníků, nesplněná očekávání, apod. Výstupem je manuál Dealing with Complicated Situations.
Druhé školení se zaměřovalo na téma sociální inkluze osob se speciálními potřebami nebo omezenými příležitostmi. Účastnící se zabývali možnými překážkami (sociálními, ekonomickými, zdravotními apod.), které mohou vylučovat jedince ze skupiny a bránit jeho začlenění, a způsoby, jak tyto překážky odstranit. Vše pak zpracovali v manuálu Social Inclusion in International Youth Projects.
Třetí školení se zaměřovalo na téma diskriminace. Účastníci se zabývali vlastními předsudky, stereotypy a svým chováním ve skupině. Učili se, jak s diskriminací pracovat a předcházet jí a jak vytvořit ve skupině otevřený a přátelský prostor. Výsledky shrnuje manuál Tackling Discrimination on International Projects.
Projekt koordinovala organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a každé části školení se zúčastnilo 24 účastníků a účastnic z 6 partnerských organizací (Egyesek Youth Association – Maďarsko; TransFúzia – Slovensko; Legambiente – Itálie; Xchange Scotland – Skotsko; Young Researchers of Serbia (Mladi istraživači Srbije) – Srbsko; ELIX – Řecko).
Koordinující organizace INEX-SDA je nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů a kampaní podporuje rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Česku, ale i na celém světě.
Marek Šurkala, Šimon Pračke