Základní myšlenka tradiční pionýrské akce Ledová Praha je už 18 let stále táž: o pololetních prázdninách nabídnout dětem možnost strávit prodloužený víkend v Praze – a vidět přitom co nejvíc pražských muzeí, historických památek a dalších zajímavých míst.
Nabídka spočívá v tom, že vstupy jsou zleněné, a někde dokonce úplně zdarma. V nabídce Ledové Prahy je takto „ošetřených“ míst spjatých s Ledovou Prahou přes čtyřicet.
Na tiskové konferenci, konané 24. ledna 2018 v prostorách starobylé Jindřišské věže v centru hlavního města, přiblížili novinářům Ledovou Prahu představitelé Pionýra Jakub Kořínek a Martin Bělohlávek, předseda zmíněného spolku. Připomněli, že Ledová Praha a akce k ní přidružené jsou určeny dětem, právě tak jako výhody s tím vším spojené.
K tomu, aby se člověk mohl „Ledovky“ zúčastnit, je potřeba mít tzv. Ledovou kartu, obsahující seznam všech míst, s nimiž akce počítá. „Kartu dostane každý zdarma, kupříkladu dva rodiče a dvě děti dostanou čtyři karty nebo paní učitelka s patnácti žáky dostane šestnáct karet. Jediné omezení je v tom, že ta akce je prostě pro děti – ty mohou mít dospělý doprovod, ale nesmí to být třeba skupinka deseti dospělých s jedním dítětem jako maskotem,“ upřesnil Jakub Kořínek.
Držitelé karty pak mohou vyrazit na všechna místa na ní vyznačená. Ať už půjde o ta tradiční, která nechyběla ani na prvních Ledovkách – kupř. expozice Národního muzea, Pražský hrad či Muzeum Policie ČR – nebo „horké novinky“ typu Galerie Tančící dům (s výstavou tvorby Josefa Lady), dvě botanické zahrady či třeba Muzeum nočníků a toalet. Z dalších „ledových“ cílů lze uvést mj. Poštovní muzeum, Muzeum Karla Zemana, Náprstkovo muzeum, Židovské muzeum, Muzeum pražských pověstí a strašidel, Muzeum miniatur, Loretu, Strahovský klášter, Muzeum čokolády či Síň slávy českého hokeje.
Celá nabídka je ještě doplněna o další programy, konkrétně třeba o Velkou ledovou soutěž. Může se jí účastnit každý; ostatně, běží i na internetu… „Kdo chce, může soutěžit a vyhrát deskovou hru od Albi nebo některou z dalších cen; výherců bude stovka,“ poznamenal zástupce Pionýra. Dalším doprovodným programem je geocachingová hra. „Spočívá v tom, že soutěžící musejí podle souřadnic najít různá místa, kde naleznou indicie, ze kterých si sestaví finální souřadnice – a na těch potom najdou nějakou drobnou odměnu. Nejde primárně o ni, spíš o to hledání a navštěvování daných míst,“ podotkl Jakub Kořínek.
Předseda Pionýra Martin Bělohlávek přiblížil druhou dominantní otevřenou akci, představovanou v těchto dnech: kulturně zaměřený Pionýrský Sedmikvítek. Jeho vyvrcholením – kromě republikových finále jednotlivých soutěží od „rukodělek“ až po pěvecké soutěže – je prestižní koncert Děti dětem.
Do něj nepostupují automaticky vítězové z republikových finále, ale aktéři nejzajímavějších vystoupení vytipovaných příslušnými porotami. Podle Martina Bělohlávka tak vlastně „postrčí toho účastníka na pódium Kongresového centra Praha. Což je pódium, kam se běžné dítě odkudkoliv z České republiky nedostane, aby tam vystupovalo před více než tisícovkou, dvanácti sty diváků; to se každému hned tak nepoštěstí“.
Předseda Pionýra konstatoval, že je to často zážitek na celý život – a že také díky tomu má koncert Děti dětem za sebou jedenadvacetiletou tradici. Připomněl také, že se u příležitosti koncertu předávají putovní poháry předsedy vlády ČR – a že od roku 1998, kdy tato tradice vznikla, ji žádný premiér včetně současného nepřerušil: „Víte, že v premiérských křeslech se střídali jak straničtí, tak nestraničtí kandidáti, premiéři, a žádný z nich s ohledem na tradici a prestiž, kterou ta akce má, se tohoto společenského aktu nezřekl.“
V uplynulých letech se zpravidla účastnilo akce Ledová Praha kolem 15.000 zájemců. Pořadatelé z řad Pionýra a Nadace Dětem 3. tisíciletí ani letos v návštěvnosti nečekají výraznější výkyv. Předseda Pionýra na dotaz serveru ADAM.cz řekl, že ani charakter počasí žádný vliv na zájem o akci nazvanou Ledová Praha v podstatě nemá; „Ledovka“ je podle něj prakticky kapacitně naplněna.
Obdobně vnímá Martin Bělohlávek rovněž Pionýrský Sedmikvítek: jeho vrcholných soutěží se běžně účastní přes 3000 zájemců, přičemž jinak v podobných disciplínách většinou soutěží stovky dětí. „Samozřejmě by to nebylo možné bez spolupráce s partnery, a speciálně Pionýrský Sedmikvítek bez mohutné podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy by nemohl fungovat, to je zřejmé. Myslím, že dotace, které Pionýr dostává, jsou tu zúročeny x-násobně. Jejich výsledek je jednak zážitkový, a jednak jde o konkrétní výstup – a zároveň prezentaci toho, že stát má na těchto aktivitách zájem a podporuje je. Je to prevence rizikových jevů, myslím si, toho nejvhodnějšího ražení,“ shrnul předseda Pionýra.
Ledové karty si mohou zájemci vyzvedávat zdarma od pondělí 29. 1. do pátku 2. 2 2018, a to vždy mezi 09.00 a 17.00 na Ústředí Pionýra, Senovážné náměstí 977/24, Praha 1 – telefon 222 247 529. Další informace lze nalézt na www.detidetem.cz a www.ledovapraha.cz (zde je uveřejněna kompletní nabídka volných a zlevněných vstupů).