Celkem 80 žáků absolvovalo pilotní vzdělávací projekt iniciativy Zachraň jídlo, který se týká plýtvání potravinami.
Žáci ve věku 13–15 let monitorovali, kolik jídla se vyhodí u nich doma v kuchyni, za úkol dostali vymyslet „záchranářský“ recept z potravin, které se v jejich domácnostech nejčastěji vyhazují, nebo nafotit zajímavé tvary ovoce a zeleniny, na které narazili při nakupování.
“Jsem mile překvapená, že žáci o tuto tematiku měli velký zájem. Někteří studenti se rovnou chtěli přidat k naší iniciativě a ptali se, jakým způsobem nám mohou pomoct,” říká Veronika Kučerová z iniciativy Zachraň jídlo, která spolu s Davidem Hájkem pilotní projekt vymyslela. Výukové hodiny proběhly v průběhu jara ve čtyřech třídách na Základní škole Kladská a na Gymnáziu prof. Jana Patočky v Praze.
Podle Veroniky Kučerové má mnoho dětí zkušenosti s pěstováním zeleniny například na chalupách společně s rodiči či prarodiči. Obvykle mají z výpěstků zvláštních tvarů radost a vnímají přísná estetická kritéria supermarketů jako zbytečnost, která způsobuje nadměrné plýtvání jídlem.
“Děti byly z vyučovacích hodin nadšené. Dozvěděly se spoustu nových a praktických věcí (a já také). Dokonce za mnou poté přišla jedna ze žaček s nápadem, že by chtěla udělat ve škole projekt na lepší třídění odpadů. Hodiny měly vliv na postoje a hodnoty dětí, za což jsem opravdu ráda,” říká učitelka Petra Dufková z Gymnázia prof. Jana Patočky.
Tento pilotní projekt je první vlaštovkou, díky níž se Zachraň jídlo chce dozvědět informace o tom, jak vyhazování jídla vnímá mladá generace. Během hodin se diskutovalo a na závěr žáci vyplnili dotazník o svém chování. Informace o přístupu mladých lidí k vyhazování potravin zúročí Zachraň jídlo během podzimní soutěže zaměřené na věkovou skupinu 13–18 let, která vtipnou formou upozorní na problém vyhazování jídla na úrovni spotřebitelů.
● V rámci pilotního projektu vznikla brožura Neplýtvej a yes, která nabízí informace a rady, jak se chovat zodpovědně k jídlu: například jak správně skladovat potraviny v lednici.
● Podle výzkumů veřejného mínění se nejvíc k vyhazování jídla přiznávají mladí lidé mezi 18–29 lety, kteří podle statistik patří k největším „plýtvačům“. O chování teenagerů nemáme v tomto smyslu relevantní informace. Vzhledem k tomu, že jsou budoucími spotřebiteli, je ale vzdělávání o ekologických následcích plýtvání jídlem důležité.
● Iniciativa Zachraň jídlo vznikla v roce 2013 a zabývá se efektivním využíváním jídla možnostmi, jak neplýtvat. Více na www.zachranjidlo.cz