V Brně pravděpodobně již každý z vás alespoň jednou byl…

    O brněnské zoo, která se nachází ve čtvrti Brno-Bystrc, se to samé zřejmě říct nedá; tak proč to tedy nezměnit? Rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti…

    Kam teď a kam potom...? (foto Jiří Gurecký) Napřed jsme si museli ujasnit, kudy kam… A pak zažili několik minipříhod, které vás třeba pobaví, poučí, překvapí – jak co a jak koho:)
    Tak tedy pojďme na ně:

    *Lemuři vracejí jablka…
    Pokud se vám poštěstí být přítomni lemuřímu krmení v rámci Africké vesnice (úterý či čtvrtek 11:30), dávejte bedlivý pozor: třeba se vám „zadaří“ postřehnout, jak lemur vrátí ošetřovatelce Kláře či přímo do misky kousek jablka… zatímco banán končí s jistotou v jeho bříšku:) A víte také, že svůj název získali lemuři podle toho, že v noci připomínají duchy našich předků?

    Informační tabule s vyznačenou expozicí surikat (zdroj: web Zoo Brno)*Bdělým surikatám nic neunikne…
    Co třeba? Ve volné přírodě například přítomnost predátora, kterého odhalí hlídkující jedinec; v zoo zase chutní červi, které jim do expozice při výukovém programu hází paní chovatelka.

    Medvěd lední (foto archiv Zoo Brno)*A dále jsme se přiblížili k ledním medvědům…
    Ti jsou zřejmě největší chloubou brněnské zoo. Jejich výběh není sice tak návštěvnicky atraktivní, protože se na jejich bydlení musíte dívat pěkně shora, možná ale právě díky tomu se oni cítí lépe, skoro jako doma:) A nadstandardně se rozmnožují: brněnský pár samička Cora s partnerem Umcou vychovává svého již pátého ledního potomka.

    Medvěd kamčatský (foto achiv Zoo Brno)*Také „hnědí“ medvědi, příjmením kamčatští, žijí v Brně spokojeným rodinným životem…
    Nicméně jejich představa o medvědím příbytku je v lecčems odlišná od toho našeho. Pokud odhalíte v jejich výběhu originálně vybudovaný medvědí brloh, vězte, že je to pravá medvědí ruční práce:)

    A ještě pár zajímavostí, které jsme stačili během návštěvy postřehnout:
    • Většinou v korunách stromů leží panda červená. Ač to možná zní zvláštně, tak s trochou nadsázky lze říct, že je jedinou pravou pandou: všeobecně známější panda velká totiž ve skutečnosti vlastně ani pandou není, ale je to medvěd (panda červená patří do čeledi pandy malé, zatímco panda velká do čeledi medvědovitých).
    Tygr sumaterský (foto archiv Zoo Brno)• Pokud jste milovníci velkých kočkovitých šelem, jistě vás zaujmou tygři sumaterští. Celkový dojem pak ještě umocní jejich velký venkovní výběh „Tygří skály“ a zajímavě řešený výhled z restaurace U Tygra.
    • Velmi harmonicky jsme se cítili na návštěvě u žiraf, zeber a buvolců. Tyto tři druhy kopytníků totiž sdílejí svůj výběh bez problémů společně, ostatně tak jako doma v Africe:)
    Levhart cejlonský (foto archiv Zoo Brno)• Cože? Levhart? A kde…? Abyste v levhartím výběhu odhalili tyto elegantní šelmy, zabere vám to trochu času, ale kam spěchat:) Doporučujeme dívat se v pravém výběhu dolů za keř…
    • Ostrovy severně od kanadského pobřeží a severní Grónsko – tedy kromě zoo v Brně-Bystrci –obývají vlci arktičtí. Na jižní Moravě pobývají od června 2004…
    Orel bělohlavý (foto archiv Zoo Brno)• Koupání ve sladké (velký bazén venku) či slané (menší bazény uvnitř) vodě mohou střídat místní hraví lachtani.
    • Jste-li odvážnou bytostí, navštivte obří voliéru orlů bělohlavých či průchozí expozici klokanů. Oběma areály vedou stezky, po kterých se dostanete do bezprostřední blízkosti zvířat… a případně můžete zajít i do otevřených voliér sovic a bahňáků.
    • Jste-li kontaktní bytostí, jistě oceníte bezprostřední kontakt se zvířaty v Dětské zoo: na pohlazení tam čekají kozy, ovce, slepice, krávy…
    • A to nejlepší nakonec: v zoo žije také jistý opičák jménem Heiko, druhem je to dželada a povahou útěkář:) Přes všechna bezpečnostní opatření, a navíc bez svolení ředitelství zoo opouštěl výběh, přičemž vůbec nejraději směřoval na blízké golfové hřiště… Ale jak se říká, všechno špatné je pro něco dobré. Místní golfisti si primáta časem oblíbili, a stali se dokonce opičákovým sponzorem:)

    Zoo Brno - logoThe European Youth Card Association (EYCA) Pokud k vám nikdo neutíká a přesto byste se chtěli o nějaké zvířátko z brněnské zoo „starat“ vězte, že to není tak drahé ani složité. Již od 500 Kč ročně se můžete stát přispěvateli na chov – a to klíďo píďo sami či v rámci svého oddílu. Bližší informace vám rádi poskytneme 🙂
    Chovaných zvířátek je v Brně samozřejmě víc, tak tedy alou za nimi do zoo, ideálně s vašimi kartami EYCA za výhodnějších podmínek (viz https://www.eyca.cz/detail-slevy/946-zoo-brno-a-stanice-zajmovych-cinnosti-p-o)
    A když vás něco potěší, pobaví, poučí, podělte se o to s námi…


    Pro více informací navštivte interntové stránky brněnské zoo – www.zoobrno.cz


     

    Autoři