Ministryně školství Kateřina Valachová podpořila nový nástroj k odhalování šikany ve školách s názvem „Nenech to být“.
Ten začne dnes fungovat na principu schránek důvěry, ale v elektronickém prostředí prostřednictvím webu nebo mobilních aplikací. Projekt získal záštitu ministryně školství a na jeho propagaci se podílí známý youtuber NejFake.
„Nenech to být“ je internetový systém sloužící k odhalování šikany a vylučování z kolektivu na školách po celé České republice, kterým bude poskytován zdarma. Škola uvede při své registraci do systému kontakt na školního metodika prevence, kterému bude doručen podnět k prověření situace. Anonymní oznámení o možné šikaně lze pak projednat na schůzce celého školního poradenského pracoviště, přičemž bude stanoveno opatření k dalšímu postupu práce s třídním kolektivem, případně s potvrzeným agresorem i obětí a jejich rodiči.
Součástí projektu je také metodika, kterou pro potřeby školních metodiků zpracovala pro projekt předsedkyně Odborné společnosti pro primární prevenci rizikového chování Lenka Skácelová z Pedagogicko-psychologické poradny v Brně. Projekt je napojen na Linku bezpečí. Ta je připravena v případech nezbytného okamžitého řešení situace pomoci.
„Jsem ráda, že můžeme tento projekt na pomoc při odhalování šikany podpořit. Každý návrh k řešení tohoto vysoce rizikového chování ve školách a k nápravě klimatu ve třídním kolektivu vítám,“ řekla k projektu „Nenech to být“ ministryně školství Kateřina Valachová a pokračovala: „Ministerstvo dále opět aktualizovalo s účinností od nového školního roku Metodický pokyn k prevenci a řešení šikany ve školách, který přináší také konkrétní návody, jak předcházet, rozpoznat a řešit projevy šikany a kyberšikany ve školách, a to jak mezi žáky, tak i mezi žákem a učitelem, případně opačně – mezi učitelem a žákem. Zároveň také uvádí, jakým způsobem komunikovat s rodiči, kteří jsou zákonnými zástupci žáka v roli pachatele nebo oběti šikany,“ dodala ministryně Valachová.
Projekt „Nenech to být“ poskytuje možnost rychlého odhalení negativních vztahů ve školním prostředí, a tím řešit nebo alespoň minimalizovat rizika se šikanou spojena. Projekt je autorským dílem podnikajících studentů gymnázia Vídeňská, vychází tedy přímo z potřeb mladé generace a současně je svým provedením mladým lidem blízký a školám dostupný a uživatelsky snadný. Projekt je v provozu od 26. března 2017 na webu: www.nntb.cz, kde se mohou školy již jednoduše zaregistrovat.
Shrnutí dalších opatření najdete zde:
http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/msmt-podporilo-projekt-k-odhalovani-sikany-ve-skolach
#šikana #škola