Imbolc je svátek přicházejícího jara, symbolizovaného bohyní Brigit, svátek rodících se jehňat a prvního mléka. My z kmene Boii ho oslavíme ve skanzenu v Nasavrkách v sobotu 4. února v 15:30 zapálením nového ohně.
Jím očistíme a požehnáme slaměné brigitiny kříže, které si naši předkové věšeli nade dvěře na znamení, že dům je pod ochranou vracejícího se slunce.
V areálu skanzenu pro vás bude připravena dílna, kde si budete moci vyzkoušet tesařské postupy našich předků. Budeme vyrábět fošny ze štípaných kmenů, připravovat trámy na vrata brány, opracovávat spojovací kolíky a mnoho dalšího. Zároveň budeme plést ze slámy ošatky a brigitiny kříže. A také nás čeká výroba dalšího imbolcového symbolu – svíček ze včelího vosku.
Připravili jsme pro naše návštěvníky na časné jaro letošního roku řadu akcí, během kterých si budou moci vyzkoušet nejrůznější řemesla.
• 4. února 2017 zve spolek Boii na Keltský skanzen na OSLAVU SVÁTKU IMBOLC. Přijďte si zkusit tesařské řemeslo a naučit se plést ze slámy ošatky a ozdoby. Od 10 do 16 h.
• 18. února 2017 se můžete na Keltském skanzenu zúčastnit DÍLNY NA VÝROBU DLABANÝCH LŽIC A MISEK. Od 10 do 16 h.
• 4. března 2017 proběhne na Keltském skanzenu JARNÍ ORBA A SÁZENÍ STROMŮ. Keltským rádlem zořeme políčko a budeme sázet staré odrůdy stromů. Od 10 do 16 h.
• 18. března 2017 se bude konate na Keltském skanzenu OSLAVA JARNÍ ROVNODENNOSTI. Oslavte s námi přicházející jaro a poznejte zvyky našich předků. Od 10 do 16 h.
O svátku IMBOLC
Název svátku Imbolc, Imbolg nebo také Oimelc by se dal přeložit jako „ovčí mléko“, které se stává důležitým symbolem celého období. Někdy bývá nazýván také Brigitin den.
Datum oslav svátku IMBOLC se stanovuje kolem 1. února. V této době je již jasně vidět, že slunce posiluje svoji moc, ale stále na něj útočí síly temnoty a pokoušejí se ho zastavit na vzestupu. Někdy se s pohanským Imbolcem ztotožňují i křesťanské Hromnice (2. února).
Hlavní patronkou tohoto svátku je bohyně Brigit, která je panenským aspektem trojjediné bohyně. Brigid bývá zobrazována v bílých šatech, aby tak byla podtržena její nevinnost (od Brigid se odvozuje i anglický termín pro nevěstu bride a také bíle svatební šaty). Brigid je bohyní inspirace a učení, léčitelkou a zastánkyní opuštěných. Jako taková byla bohyní velmi oblíbenou na řadě míst. Však také po celé Evropě je jí zasvěceno mnoho studní a léčivých pramenů. Její oblíbenost nezmizela ani po příchodu křesťanství, proto se mezi svatými objevila v podobě sv. Brigid z Kildare.
S bohyní Brigid se pojí také zvyk nošení slaměných nevěst, malých slaměných panenek oblečených do bílých šatů, se kterými děvčata obcházela ve vesnici a koledovala „pro ně“ drobné dárky.
Dalším symbolem Imbolcu je Brigitin kříž, vázaný ze slámy nebo větviček, který se pro ochranu zavěšoval na domovní dveře. Součástí oslav bylo i zapalování malých ohníčků před domy nebo svíček v domech, jako ochranný a očistný prvek. (Jak se dělá Brigitin kříž – video např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=1eDUXepmNLY)
Bohyně Brigid byla také patronkou chovu ovcí a Imbolc se s ovčím mlékem také pojí. Únor je totiž dobou, kdy se rodí jehňata a díky tomu se dal chudý jídelníček vylepšit právě ovčím mlékem. Ovčí mléko však nebylo v minulosti jen vítaným zpestřením, ale někdy také poslední možností, jak přežít, pokud začaly docházet zásoby.
Více: www.boii.cz
https://www.facebook.com/nasavrky.skanzen/
#Boii #kelt #Imbolc #jaro