Hodina H vyslala během posledních měsíců roku 2016 mladé lidi nejen z Pelhřimova a Kraje Vysočina na mezinárodní projekty s tématikou ekologie, tolerance a kritického myšlení v rámci programu Erasmus+ do Španělska, Estonska a Itálie.
V období od 24. října do 1. listopadu se konal ekologický projekt ve městě Alicante ve Španělsku. Českou republiku reprezentovali za Hodinu H Honza z Pelhřimova, Martin a Štěpán z Košetic, Zuzana z Jihlavy a Petr s Tomášem z Karviné. Na projektu byli účastníci ze Španělska, Itálie, Islandu, Maďarska a České republiky. Během projektu probíhaly workshopy a prezentace o různých problémech v oblasti ekologie, např.: recyklace, zodpovědní spotřebitelé apod. Každý večer měl jeden stát povídat o své zemi a kultuře, kdy se všichni mohli dozvědět zajímavé události z historie, typická jídla a zvyky. Martin dodává: „Během projektu jsme také navštívili město Elche, známé hlavně palmovým parkem, historickými památkami a obuvnickým průmyslem.“
„School Of Tolerance“ čili „Škola tolerance“ byl hezký projekt na začátku listopadu plný diverzity v krásném městě Alicante nabitý spoustou informací. Navzdory tomu, že trval jen pět dní, si účastníci stihli ujasnit všechny důležité pojmy ohledně komunikace mezi kulturami v teorii i praxi, sdílet zkušenosti s menšinami napříč našimi zeměmi a vyzkoušet, jak funguje Živá knihovna. Tento nástroj je báječným způsobem, jak se zbavit neopodstatněných fobií a škatulkování. Projekt byl také oživen zajímavými workshopy a hrami. Česká účastnice projektu ještě doplňuje: „A pokud jde o mimoprogramové radosti, pobřeží, repliku staré lodi, hradby, sochu Dalího a španělské tapas si v srdíčku odvážím domů s sebou.“
Česká skupina z Hodiny H se na konci listopadu zúčastnila společně s Ukrajinci a Estonci projektu v městečku Rouge v Estonsku. Název projektu byl „Frame of Tolerance“, proto byla hlavním tématem tolerance ve společnosti. Program vyplnily především hry a diskuze, každá národní skupina připravila např. prezentaci o stereotypech, o médiích a jejich důvěryhodnosti. Jeden den patřil i návštěvě města Tartu, kde si účastníci prohlédli město a nakoupili suvenýry.
Začátek prosince patřil projektu “Words to change the world” v italské Neapoli. Další zapojené země společně se skupinou z České republiky byly Albánie, Řecko, Bulharsko, Rumunsko a Itálie. První dny se nesly ve znamení poznávání nejen ostatních účastníků, ale především i jejich země, kultury, mentality, tradic a sociálního prostředí, s čímž pomohly takzvané interkulturní večery, kdy se každá noc nesla v duchu jiné země. Další témata prolínající se projektem byla odlišnosti a podobnosti mezi kulturami či vliv médií na společnost a politiku.
Více informací o Hodině H najdete na www.hodinah.cz nebo přímo v jejím sídle v Hrnčířské ulici 111 v Pelhřimově.
#erasmus+ #mezinárodní