Hodina H vyslala v termínu od 15. do 21. září skupinu šesti klientů s mentálním postižením z Denního centra Barevný svět, o.p.s. v Třebíči a z Domova bez zámku v Náměšti nad Oslavou spolu s dvoučlenným doprovodem na dalekou cestu do Estonska.
Skupina společně se zástupcem Hodiny H vyrazila na projekt Mens sana in Europa v rámci programu Erasmus+, který měl za cíl srovnání a výměnu zkušeností mezi mladými lidmi z různých zemí ve stejné životní situaci.
„Pro celou skupinu byla prvním dobrodružstvím už cesta z Prahy, protože většina z nás letěla letadlem poprvé v životě. Po příletu do Tallinu a noci strávené v hotelu nás čekal přejezd do Tartu, kde nás velkým nápisem „Vítejte“ přivítali pracovníci a klienti organizace Sihtasutus Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus.
Tartu je druhé největší estonské město, jehož symbolem jsou líbající se studenti, kteří návštěvníkům připomínají, že Tartu je studentské město se spoustou univerzit.
Od prvního dne nás čekal nabitý program. Po prezentaci České republiky, Třebíče, Barevného světa a Domova bez zámku jsme ve smíšených, česko-estonských skupinách, diskutovali o tom, co lidé s mentálním postižením potřebují k tomu, aby mohli žít plnohodnotný a nezávislý život. V dalších dnech nás čekala prohlídka Tartu, fotbalové utkání, dobrodružná projížďka po řece v kánoích a prohlédli jsme si vesničku Maarja Kulle, kterou vystavily rodiny lidí s postižením z celé Evropy, aby tu mohli žít, vzdělávat se a pracovat. Navštívili jsme také tradiční estonskou saunu, dále nás čekala návštěva aquaparku a vědeckého centra AHHAA, společně jsme si nacvičili několik tanců, které jsme pak předvedli na rozlučkovém večírku a v den odletu jsme si našli čas na prohlídku hlavního města Estonska – Tallinu.
Po dojemném loučení jsme z Estonska nejeli s prázdnou. Odvezli jsme si spoustu zážitků, nových zkušeností a dovedností. Našli jsme si zde nové kamarády, a pokud se vše podaří, příští rok je my přivítáme v naší zemi.
Nakonec bychom chtěli poděkovat občanskému sdružení Hodina H, které nás do Estonska vyslalo, Indreku Soonistovi, který celý projekt zorganizoval, Simone Epro a jejím kolegyním, které se o nás po celou dobu našeho pobytu skvěle staraly a Denise Roubíčkové za Hodinu H, která nás na naší cestě doprovázela.“
Tak celou cestu popsal Jakub Dvořák, pracovník Denního centra Barevný svět, o. p. s. v Třebíči, který klienty doprovázel na cestě do Estonska na zkušenou.
Více informací o Hodině H najdete na www.hodinah.cz nebo přímo v jejím sídle v Hrnčířské 111 v Pelhřimově.
#inkluze #integrace
#inkluze #integrace #socialnizaclenovani
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.