Jaké byly? Co všechno se během nich událo – toho podstatného i toho méně důležitého, ale pro někoho třeba docela nového, pamětihodného a svým způsobem i neopakovatelného?
Alespoň částečnou odpovědí snad může být čtvrté číslo letošního ročníku Archy. Jako obvykle má čtyřiadvacet stránek, a do nich se právě skončené léto celé vejít nemůže; texty a fotografie v Arše jsou tak jenom jakýmsi jeho zrcadlením.
„V oddílových kronikách a deníčcích přibyly další záznamy. Fotokoláže, kresby, myšlenkové mapy, veršovánky, pozdravy, výstřižky článků z novin. To vše k připomenutí, jak pestré prázdniny mohou být,“ napsal ve svém úvodníku Roman Štolfa – Pudink, hlavní instruktor vodáckého spolku Posejdon. O pestrosti letních prázdnin a spolkového života během nich nepochybně svědčí i řada příspěvků, jimiž tvořiví jednotlivci z dětských a mládežnických organizací čtvrtou Archu obeslali.
Díky Petru Galovi se tak kupříkladu dozvíte, že stovky mladých lidí nevyrazily v červenci vydělávat peníze na letní brigády, nýbrž věnovaly nezištně svůj volný čas přírodě, památkám a lidem. Vyrazily na Prázdniny s Brontosaurem – na dobrovolnické tábory, které „brontíci“ pořádají už jedenačtyřicet let: nadšenci posekali louky, postavili hradní zeď… Karel Frnka z Junáka – českého skauta se ve svém článku vrací k 23. světovému setkání skautů v Japonsku: „Skauti měli možnost nejen diskutovat o problematice ochrany životního prostředí, lidských práv nebo zdravého životního stylu, ale mohli zažít i nevšední dobrodružství v japonské přírodě, navštívit místní jeskyně s vodopády, vyzkoušet si plachtění, surfování, rafting či se zúčastnit vědeckých pokusů a vyzkoušet si některé nové technologie.“
Tomíci zavzpomínali na své letní táborové školy na základnách Sloup a Polana. Co se tam přiučili? Následující svědectví o jednom z „naprosto super dnů“ podali Ondra Hon, Katka Honová, Mája Šrajerová a Hanka Režnarová: „Ráno jsme zahájili netradiční rozcvičkou na kočku a myš… Dopoledne jsme pak strávili přednáškou Radky Šumerové o právu… a jako překvapení jsme si pak zkoušeli zahrát pravé soudní přelíčení. Po obědě proběhla krátká ukázka sportovní hry brenball a pak nám naši školitelé řekli, že máme jet autorbusem do České Lípy, kde budeme hrát Vyzvědače. Vyzvědači jsou parádní městská hra, kde se hráči rozdělí do týmů a pak běhají po historickém centru a snaží se odpovědět na otázky, které jim nachystali jejich soupěři…“
Jitka Koutenská – Woapewin vám popíše táboření Ligy lesní moudrosti, místonáčelník České tábornické unie Jiří „Wohryzek“ Zatřepálek „vlajkovou loď ČTU“ – Jihočeskou tábornickou školu a Jakub Kořínek z Pionýra drobný, leč záslužný skutek osazenstva tábora holešovské Pionýrské skupiny Dr. Mirko Očadlíka.
Nová Archa rovněž referuje o skvělých výsledcích mladých dobrovolných hasičů v mezinárodním klání v hasičském sportu. Ukazuje se, že světový požární sport se pomalu, ale jistě stává doménou našich reprezentantů. Čeští dorostenci a dorostenky, junioři a juniorky získali na mistrovství světa osmnáct medailí – osm zlatých, čtyři stříbrné, šest bronzových – a přitom ještě stačili přepsat tři světové rekordy!
Rubrika Představujeme vám tentokrát přiblíží Občanské sdružení Dubíčko. V rozhovoru s Karolínou Puttovou se dozvíte zajímavosti o letošním ročníku hry Sametky, inspirované geocachingem a naší moderní historií. Tomáš Novotný z pracovní skupiny Stát byl jedním ze čtveřice zástupců České rady dětí a mládeže, které v srpnu přijala ministryně školství Kateřina Valachová – a čtenáři Archy se díky němu dozvědí, o čem že to spolu jednali…
Ke čtení a prohlížení je toho ve čtvrté letošní Arše ovšem víc – jak se ostatně můžete sami snadno přesvědčit, když kliknete o kousek níž na její elektronickou verzi…
Zajímalo by vás, co jsme psali v minulých číslech Archy? Klikněte si na ně… |
#zpravodaj_Archa
Archa je název nekomerčního bezplatného zpravodaje o výchově a využití volného času dětí a mládeže, který od roku 1999 vydává Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Archa vychází v tištěné podobě a v elektronické verzi, uveřejňované na internetovém serveru ADAM.cz. Svým obsahem Archa plní především roli „výkladní skříně“ ČRDM, jejích členských sdružení a jejich rozmanitých aktivit. Jedinečnost Archy tkví v tom, že dlouhodobě a soustavně nejen mapuje události důležité pro mikrosvět spolkové práce s dětmi a mládeží, ale přichází i s vlastními tématy, k nimž hledá – a nachází – „zpětnou vazbu“ ze zmíněných sdružení. V Arše se lze dočíst o mnoha uskutečněných projektech, k nimž náleží kupř. „Sametky“, „Cena Přístav“, „72 hodin“ nebo dříve „Bambiriáda“, „Stromy Anežky České“ apod. Své místo ve zpravodaji Archa mají i články o akcích úžeji spjatých s nadnárodní mládežnickou formací Evropské fórum mládeže, jejímž členem ČRDM je (kupř. „Strukturovaný dialog – Kecejme do toho“), respektive o akcích s výrazně evropským přesahem – „Evropské karty mládeže EYCA“ aj.).
Všechna čísla Archy najdete ke stažení ve formátu PDF na stránce www.crdm.cz/archa kde naleznete také tematické oblasti, jimž se budou věnovat další plánovaná čísla.
Informaci o nových číslech Archy můžete získat rovněž prostřednictvím služby RSS feed. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím formuláře na adrese shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa.