Tradice pionýrských táborů sahá tak daleko, že samotný pojem „pionýrský tábor“ nebo „pionýrák“ je často používán pro tábory obecně.

    V posledních letech Pionýr pořádá vždy kolem 400 letních táborů (letos konkrétně 393), které přitahují víc a víc dětí. Vloni na ně vyrazilo o tisícovku dětí víc než v roce 2013. Zjevně nešlo o náhodu, protože jich dále přibývá – letos o další tři stovky. Celkem je hlášeno 21 985 účastníků, z toho 16 774 dětí. O jedno dítě se zvedl průměrný počet účastníků na jednom táboře – letos je to 43.

    Počet pionýrských táborů se v posledních letech pohybuje kolem čtyř stovek (foto Pionýr)Proč pionýrské tábory?
    I když jsou vyvrcholením celoroční činnosti pionýrských oddílů, jsou otevřené všem dětem bez ohledu na členství. Pionýr se dlouhodobě snaží zapojovat do nich i děti z dětských domovů. Proto vznikl projekt Parťáci, který nabízí i základní rady pro práci s těmito táborníky. Například aby se vždy účastnily nejvýše 2-4 děti z tzv. zařízení institucionální výchovy. Tím se zamezí tvorbě sub-skupin a na straně dětí vznikne přirozená potřeba socializace a integrace.
    Stoupající účasti jistě přispívá i to, že se snažíme především díky práci dobrovolníků držet ceny táborů co nejníž. V průměru klesly oproti loňsku o 64 Kč pro členy a 129 Kč pro nečleny.

    Počet pionýrských táborů se v posledních letech pohybuje kolem čtyř stovek (foto Pionýr)Pionýr rozšiřuje dětem obzory
    Lákadlem pro zájemce ovšem není jen cena, ale také kvalita. Pionýrské tábory se vyznačují propracovaným programem. Ten u naprosté většiny vychází z celotáborové hry, což je soubor aktivit zasazených zpravidla do příběhu či historického období (může jít o Harryho Pottera i výlet do pravěku). Celotáborové hry jsou ale více než jen přehled činností na 14 dní, jde o výchovné projekty, kterými se děti zabaví i rozvíjejí, dozvídají se spoustu věcí, spolupracují v týmech i soutěží na vlastní pěst. Tvoří, sportují, vymýšlejí…

    Pionýr, z. s.Opravdu dobrý tábor
    Pionýr nejen pořádá stovky táborů ročně, již 11 let také běží informační projekt Opravdu dobrý tábor, který radí rodičům, podle čeho a jak vybrat tábor, tedy tábor obecně, ne jen ten pionýrský. V pohotovosti je každoročně linka 222 247 529 a e-mail opravdu@dobrytabor.cz. Spoustu rad a zajímavostí se můžete dočíst na www.opravdudobrytabor.cz. Víte třeba co zabalit dětem s sebou na tábor? Podívejte se na video. #sociální začleňování #inkluze #integrace #Pionýr

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor