Česká rada dětí a mládeže dlouhodobě sleduje vývoj dění, které se týká problematiky očkování dětí a sankcí hrozících pořadatelům letních táborů za správní delikty. Nabízíme vám rešerši z textů publikovaných na dané téma na serveru ADAM.cz
• Novela zákona o ochraně veřejného zdraví se znovu vrací do Výboru pro zdravotnictví (12. 3. 2015) Den před projednáváním novely zákona o ochraně o veřejném zdraví v parlamentu se v prostorách ČRDM konala tisková konference k jejím možným negativním dopadům, na jejíž záznam se můžete podívat na ADAM.cz. Informace se objevila dokonce i ve zprávách ČT či na serveru Aktuálně.cz a 10. března odpoledne začala v poslanecké sněmovně rozprava o předložené novele, která nakonec vedla k vrácení zákona zpět do jednání Výboru pro zdravotnictví. Důvodem bylo velké množství vložených pozměňovacích návrhů, které musí výbor nejprve projednat.
• Odpor vůči novele zdravotnického zákona sílí (9. 3. 2015) Nestátní neziskové organizace – a nejen ony – se netají obavou z následků jejího případného přijetí. Vůči novele se vyhranili zástupci organizací prospěšných dětem a mládeži, lidé z vedení základních škol, lídři dobrovolníků i místních samospráv menších obcí a měst. Vadí jim zejména represivní složka chystané legislativní změny, již někteří neváhají označovat za likvidační. O novele má jednat Poslanecká sněmovna na schůzi, která začíná 10. března.
• Expertní skupina NNO se sešla u místopředsedkyně Senátu Miluše Horské (11. 3. 2015) Jednání expertní skupiny NNO (foto Aleš Sedláček)Na schůzce konané 10. 3. 2015 jsme se věnovali osvobození NNO od soudních poplatků, právě projednávanému v Ústavně-právním výboru Senátu, novele veřejného zdraví, se kterou zápasíme ve zdravotním výboru Poslanecké sněmovny, stejně tak jako novele zákona o dětských skupinách.
• Hygienická situace letních táborů se jasně zlepšuje, zákon má být paradoxně tvrdší (4. 3. 2015 ) Počet a závažnost hygienických problémů zjištěných při dětské rekreaci dlouhodobě klesají. Přesto se teď chystá zákonná novela, která má sankce hrozící pořadatelům tzv. zotavovacích a jiných podobných akcí přitvrdit. Letní tábor Dětské spolky a další organizace pracující s mládeží zásadně nesouhlasí s touto připravovanou legislativní úpravou. Argumentují mimo jiné tím, že porovnání podstatných parametrů – např. na kontrolovaných dětských letních táborech – ukazuje na zlepšující se trend v dané oblasti. Zpřísnění sankcí tak jde jednoznačně proti němu.
• O malých táborech a velkých sankcích (4. 3. 2015 ) V současné době zajímá ty, kteří pořádají tábory nebo podobné akce, co všechno bude nakonec obsahovat novela zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Co přinese novela zdravotnického zákona účastníkům podobných akcí?
Zákon definuje v § 8 odst. 1 zotavovací akci jako „organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů“. Jaký výhled mají akce, kterých se účastní menší počet dětí nebo trvají kratší dobu (podle § 12 tzv. jiné zotavovací akce, dále „malý tábor“)?
• AKTUÁLNĚ: „Zdravotnický zákon“ – co ČRDM na novele vadí a co požaduje (13. 2. 2015) Projednávání kontroverzního návrhu novely zákona o veřejném zdraví bylo 12. 2. 2015 staženo z plenární schůze Poslanecké sněmovny. Česká rada dětí a mládeže se rozhodla alespoň ve stručnosti publikovat své hlavní připomínky k novele.
• Neočkované dítě na táboře? Pořadatelům hrozí vyšší pokuta (12. 2. 2015)
Přijmout na tábor nebo třeba školu v přírodě neočkované dítě se může pořadatelům hodně prodražit. Podle novely zákona o ochraně veřejného zdraví jim za to budou hrozit pokuty až 100 tisíc korun. Třeba skauti se obávají, že tak vysoké částky by mohly jejich oddíly zlikvidovat.
• AKTUALIZACE – Dětské spolky se bouří: Novela zákona o veřejném zdraví neúnosně zatíží dobrovolníky! (12. 2. 2015 )
„Sankce tohoto typu nemá již preventivní či výchovný charakter, ale spíše demotivuje a odrazuje od pořádání jakýchkoliv akcí s dětmi,“ vysvětluje Aleš Sedláček. „Věříme, že záměrem zákona primárně není odrazovat – potažmo likvidovat – ty, kteří se snaží pracovat s dětmi, a že poslanci vrátí návrh novely k přepracování,“ dodává předseda ČRDM.
• Dětské spolky se bouří: Novela zákona o veřejném zdraví neúnosně zatíží dobrovolníky! (12. 2. 2015 )
Tato novela může vážným způsobem ohrozit dobrovolníky, kteří pracují s dětmi ve spolcích a dalších právních formách organizací. Novela zmíněného zákona se týká povinností uložených organizacím, ale i školám a školským zařízením, které realizují letní tábory, školy v přírodě a podobné zotavovací akce pro děti do 15 let na dobu delší než pět dnů. Týká se především sankcí, které jsou organizacím vyměřeny za nedodržení správních povinností.
• Za neočkování dětí: V jednání je pouze vyšší pokuta lékařům (13. 1. 2015)
Ministerstvo zdravotnictví ČR reaguje na poněkud mylnou intepretaci v médiích. Týká se to sdělení o návrzích vládního zákona ohledně ochrany veřejného zdraví. Ministerstvo chce uvést na pravou míru skutečnost, že tento zákon nezavádí žádnou novou sankci vůči těm lékařům, kteří odmítnou provádět povinná očkování dětí.
• Novela zákona o veřejném zdraví se může nepříjemně dotknout neziskovek, pořádajících tábory (10. 1. 2015)
Zástupci České rady dětí a mládeže se účastnili zasedání výboru pro zdravotnictví a projednávaní novely zákona o veřejném zdraví ve sněmovně ve čtvrtek 8. ledna 2015. Více než dvouhodinové jednání o novele však nedospělo k žádnému závěru a bod byl odročen na další jednání výboru.
• Jak přitvrdit s povinným očkováním? Likvidačními pokutami, navrhuje ministerstvo. (2. 1. 2015)