Letos 17. listopadu byla v Ostravě-Přívoze nejen pojmenována ulice, ale v klubovně BVÚ byla také nově otevřena Pamětní místnost – malé oddílové muzeum, ve kterém má samozřejmě Karel Líba hlavní místo.
Od roku 1939 je datum 17. listopadu známé a významné nejen v České republice, ale i ve světě. Na počest připomínky tehdejších tragických událostí byl tento den vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva. Již o 15 let dříve se však začala psát historie oddílu BVÚ.
Dne 17. listopadu 1924 se narodil jeho zakladatel Karel Líba, nositel zlatého Březového lístku, známý také jako ostravský Foglar. Oddíl BVÚ vedl nepřetržitě od jeho založení v roce 1945 až do osmdesátých let a i poté, až do odchodu na svou poslední výpravu v červenci roku 2000, byl důležitou součástí oddílu. Od téhož roku, kdy byla na klubovně slavnostně odhalena pamětní deska, oddíl na jeho počest každoročně pořádá vzpomínkovou akci, které se účastní jak současní členové, tak i ti bývalí – veteráni.
Ani letos, při příležitosti 90. výročí jeho narození, tomu nemohlo být jinak. Zvláště, když zastupitelstvo města Ostravy schválilo návrh na pojmenování jedné z nových ostravských ulic právě po Karlovi. V oddílových řadách poté vznikl nápad jejího slavnostního odhalení právě v den výročí Karlova narození 17. listopadu. Vzpomínková akce začala navečer, kde jinde, než na ulici Karla Líby v Ostravě – Přívoze, za přítomnosti současných členů, Veteránů a dalších příznivců. Událost si nenechalo ujít okolo tří set lidí! Po slavnostním úvodu, o který se postaral oddílový trubač Tarzan, se slova ujal veterán Břeťa Boháč, který vzpomenul alespoň některé z nejvýznamnějších momentů Karlova života. Poté byla slavnostně odhalena cedule s názvem ulice Karla Líby. Akce pokračovala lampionovým průvodem po nové ulici a poté až ke klubovně BVÚ, kde za svitu pochodní a Akimova proslovu proběhl slavnostní ceremoniál, při kterém byl pověšen věnec květin u pamětní desky a všichni mohli znovu vzpomenout na osobnost našeho zakladatele.
Tím ovšem celá akce nekončila. Přítomní se přesunuli do prostor klubovny, kde byla zazpívána oddílová píseň a Akim spolu s místostarostou městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Daliborem Moukou slavnostně přestřihli pásku u vstupu do místnosti, v níž byla nově otevřena Pamětní místnost – malé oddílové muzeum, ve kterém má samozřejmě Karel hlavní místo.
Dominantou místnosti je prosklená vitrína s fotkami, dopisy, Karlovými osobními věcmi, sbírkou ocenění, které za svůj život obdržel nebo oddílovými kronikami – Kompasy – které se podařilo zachránit před ničivou povodní v roce 1997 ze staré klubovny, jež byla při této povodni odplavena a zničena. Tyto Kompasy pak vypovídají příběhy mnoha oddílových generací a každý, kdo měl někdy co do činění s oddílem, v nich najde své vzpomínky a kamarády. Na nástěnkách se dále nachází novinové články o Karlovi a oddíle. Při prohlídce pak můžete na televizní obrazovce shlédnout film sestavený z oddílových videí natočených na výpravách, táborech a dalších akcích, doplněný autentickým rozhovorem s Karlem, který Vás tak vzpomínkami na uplynulé časy symbolicky provází.
Letošní vzpomínková akce končila individuálními prohlídkami muzea, které zůstává nadále zpřístupněno každému, kdo má zájem si jej prohlédnout.
Na závěr ještě poděkování a to všem, kteří se na pořádání akce podíleli, ale především všem zúčastněným, Veteránům a příznivcům, kteří pomohli vytvořit jedinečnou atmosféru celé události.
P. S.: V příštím roce bude následovat oslava dalšího důležitého milníku BVÚ, 70. výročí jeho nepřetržité činnosti.
Walter Groer – Walter a Petr Gade – Skokan