Obyvatelé Dobré Vody u Toužimi již šest let zkrášlují při veřejných sobotních brigádách svou vesnici pro sebe i turisty.
Pomáhá jim při tom místní organizace Český západ, která spolu s aktivními občany brigády organizuje. Na letošek jsou naplánované celkem tři brigády. První půldenní proběhla v červnu, další celodenní je naplánovaná na sobotu 2. srpna od 9.30 do 16 hodin. Na brigádníky čeká i tentokrát úklid a údržba veřejných prostranství, ale také práce na dalším rozvoji obce.
„Letošní první brigáda se konala 9. června a účastnilo se jí 54 brigádníků. Ti během odpoledne ostříhali a upravili živý plot před panelovým domem, zametli chodník, vysázeli nové květiny, natřeli autobusovou zastávku, prolézačky na hřišti a stoly. Uklidili kolem altánku a rumpálu, které byly postaveny během brigád v minulých letech,“ vyjmenovává Kamila Semrádová z Českého západu. „Další brigáda, tentokrát celodenní, se koná tuto sobotu a jsou na ní zváni všichni, kteří by rádi přiložili ruku k dílu. V rámic ní jsme naplánovali malý dřevařský workshop, při kterém se zájemci pod vedením lektora Igora Bureše naučí vyrábět lavičky a truhlíky na květiny. Čeká nás také pletí záhonů ve vesnici, stříhání živých plotu, sekání trávy, úprava ptačí stezka v okolí Dobré Vody, pravidelný úklid a mnoho dalšího,“ dodává Semrádová.
Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku, nejintenzivněji v Dobré Vodě a na Nové Farmě, kde se snaží zapojovat občany do veřejného dění, například právě péčí o místo, kde žijí. Brigády se v Dobré Vodě staly od roku 2009 již tradicí a konají se několikrát do roka. Účastní se jich vždy 50-80 lidí, dospělých i dětí, kteří pracují na tom, co je třeba a co si předem společně naplánují. Odměnou je jim za to dobrý pocit z dobře vykonané práce, zkrášlení místa, kde žijí, a občerstvení během brigády. Brigádníci za šest let odpracovali již tisíce dobrovolných hodin a výrazně změnili ráz Dobré Vody. V obci žije asi 110 obyvatel, z nich většinu tvoří devadesátičlenná romská komunita. Díky brigádám se dnes Dobrá Voda již nepodobá jiným sociálně vyloučeným lokalitám v regionu.
Brigádu v Dobré Vodě podpořil Úřad vlády ČR, sekce pro lidská práva, v rámci projektu „Na vlastní nohy“ a Rodinný pivovar Chodovar z Chodové Plané.
Český západ poskytuje lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku (Dobrá Voda, Nová Farma, Poutnov, Horní Poutnov, Služetín, Pěkovice, Křepkovice, Hoštěc, Mrázov) sociální služby a pomáhá jim řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení, zdravotní péče a kontaktu s majoritou. Český západ podporuje rodiny s dětmi v tom, aby děti úspěšně zvládaly školní docházku. Organizace dále provozuje v Teplé vlastní textilní dílnu, kde pracují ženy, které byly dlouhodobě nezaměstnané. Výrobky dílen je možné zakoupit v internetovém obchodě www.eshop.cesky-zapad.cz
Více informací o činnosti organizace lze získat na www.cesky-zapad.cz
#sociální začleňování #inkluze #Český-západ
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.