Typickou součástí závěru masopustu jsou obřadní obchůzky a rej maškar.
Masopust ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm
V sobotu 22. 2. 2014 se od 9.00 do 16.00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program.
Masopustní pořad v muzeu se blíží – vypukne v sobotu 22. 2. 2014. Program je bohatý a voňavý – návštěvníci se mohou těšit na ukázky masopustních zvyků a obchůzky masopustních masek jak z Valašska (v podání souboru Soláň a Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm a masky z Francovy Lhoty) či ze Slovenska (masopustní obchůzky souboru Limbora z Prečína).
„V sobotu se s námi můžete zúčastnit masopustních obchůzek z Valašska a ochutnat z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla. Během programu masopustu mohou návštěvníci ochutnat širokou nabídku zabíjačkových výrobků z dílen přibližně 16 mistrů řezníků z okolních regionů a svým hlasem ovlivnit vítěze soutěže „O nejlepší řeznický stánek“. Z lístků, předaných návštěvníky jednotlivým stánkům v rámci této soutěže, bude ve 14:00 vylosován výherce uzené kýty.“ Zároveň je součástí programu soutěž pro odbornou porotu – 17. ročník soutěže „O nejlepší valašskou klobásku“. 7. ročník soutěže „O nejlepší valašskou tlačenku“. Vítěze soutěže o nejlepší produkty určí 5ti členná porota, složená z vylosovaných zástupců zúčastněných firem. Vzorky do soutěže mohou nosit přihlášené firmy (celkem 16) do 9.00 22. února na ředitelství muzea“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Kompletní program najdete na odkaze:
http://www.vmp.cz/cs/uvod/kalendar-akci/masopust.html
Masopust v Muzeu lidových staveb v Kouřimi
neděle 2. března, 10.00 – 16.00 hodin
V 11.00, 13.00 a 15.00 hodin: Masopustní obchůzka v tradičních maskách v podání Národopisného souboru Kohoutek z Chrudimi
V 10.30, 12.30 a 14.30 hodin: Salička – lidová fraška v podání divadelního souboru Mrsťa Prsťa z Kouřimi
Odborný výklad o tradicích masopustu a masopustních maskách, stolování…
Dílny pro děti i dospělé – výroba krepových růžiček a masopustních masek
Zabijačka připravená řezníkem Václavem Šťastným z Vodochod – občerstvení i s točeným pivem
Smažení a ochutnávka „božích milostí“
Bohatá nabídka tradičních pokrmů – domácí uzeniny, zvěřinové speciality, medovina, tradiční placky, tatranské sýry, koření, bylinné čaje a další
Více:
http://www.skanzenkourim.cz/pro-navstevniky/narodopisne-porady/
Regionální muzeum v Kolíně připravilo na masopustní období – týdnu od 24. do 28. února 2014 – pro své malé návštěvníky tvůrčí výtvarnou dílnu, kde si děti budou moci vyrobit svou vlastní masku pro karnevalový rej. Zároveň si popovídají o tomto méně známém lidovém svátku a jeho tradicích.
Masopust
Lidová slavnost maškar obřadního charakteru, přeneseně období od Tří králů do počátku předvelikonočního půstu. Jeden ze základních projevů přechodových rituálů v lidovém prostředí spojený s koncem zimy a začátkem jara a zahájením zemědělských prací. Jediný svátek předkřesťanského původu, rozšířený po celé Evropě, který nebyl synkretizován (překryt a propojen s křesťanskými zvyky, pozn. red. ). Podstatou masopustních průvodů bylo vykonávání plodonosných a ochranných praktik souvisejících i s kultem mrtvých, především rituální usmrcování, se kterým se dodnes setkáváme v podobě rituálního pochovávání masopustu, basy, střílení medvěda apod. Toto rituální usmrcování mělo umožnit rozvoj nového života, chápaného v souvislosti s přírodním cyklem. Svátek si udržel v lidovém zvykosloví svoji neobyčejnou přitažlivost, přestože nebyl církví, pro jeho pohanský smysl a nevázanou bujnost, nikdy schvalován. Podoba masopustních obchůzek má celou řadu odlišných krajových variant projevujících se i v jednotlivých maškarách. Univerzální maskou je postava Žida, původně související s kultem mrtvých, kteří se vracejí mezi živé a dohlížejí na plnění řady zákazů spojených s tímto obdobím (zákaz šití, předení). Obchůzky masek postupně nabyly zábavného a parodického charakteru, který si masopust, jako forma komunikace, podržel dodnes.
(převzato ze stránek skanzenu v Kouřimi)
Podrobný popis zvykosloví během masopustu na Valašsku najdete na:
http://www.vmp.cz/cs/odborna-cinnost/zvykoslovny-rok/masopust-na-valassku.html Další folklorní akce najdete v Kalendáři akcí na stránkách FoS ČR: http://www.folklornisdruzeni.cz/