Ve čtvrtek 21. listopadu 2013 se v Praze na Újezdě konalo 39. Valné shromáždění ČRDM.
Delegáti vyslechli informace Představenstva ČRDM včetně hospodářských, prodiskutovali návrh priorit, přitakali rozpočtu České rady na příští rok a posvětili také, že výše členských příspěvků se oproti minulému období nemění. Aktuální počet členských sdružení ČRDM po tomto VS činí 99.
Jeden z původně ohlášených tří nových zájemců o členství v Radě (Věda nás baví o. p. s.) ještě před jednáním VS svoji žádost stáhl, a to z důvodů ekonomicko-administrativních (prakticky šlo o členské příspěvky, s jejichž platbou ópeeska původně nepočítala).
Rozhodování o žádosti druhého z adeptů, jímž byla Česká debatní společnost, o. s., pro něj nedopadlo příznivě – delegáti se vyslovili proti. Představenstvo zaujalo v této věci neutrální postoj; od přijetí tohoto nováčka nicméně zrazovala přítomné Asociace debatních klubů ČR (členské sdružení ČRDM), a to jak písemně, tak prostřednictvím své delegátky i osobně. Zástupce žadatelské organizace vznášel k postoji ADK námitky a argumentační duel obou stran pak ukončilo až hlasování. Nakolik byl verdikt delegátů nakonec ovlivněn varovným tónem ADK, nakolik tím, že část debatérů figuruje v obou zmíněných uskupeních zároveň, a nakolik obavou z přijetí nováčka, který má s některým ze stávajících členů podstatnější spory, se lze jen domnívat.
Z trojice žadatelů tak „ve finále“ prakticky uspělo jen Občanské sdružení Bobříkov – zdánlivě paradoxně i přesto, že ani jemu se na VS nedostalo přijetí. Lokální působnost devítičlenného spolku ho totiž předurčila k přijetí prostřednictvím příslušné krajské mládežnické rady. V daném případě se přijímacího řízení ujme Pražská rada dětí a mládeže (PKRDM). V této souvislosti stojí za zmínku, že předseda Středočeské krajské rady dětí a mládeže (SKRDM) Michal Janoušek oznámil faktický zánik „své“ krajské rady. Zástupci PKRDM nabídli, že rozšíří svoji působnost i na Středočeský kraj a středočeským zájemcům nabídnou přestup.
Předseda ČRDM Aleš Sedláček mj. zevrubně informoval o novém projektu SAFE, podpořeném z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OPLZZ). Projekt se zabývá hodnocením dobrovolnické práce. „Klade si za cíl vymyslet takovou metodiku, která by byla jednoduchá na straně sdružení a akceptovatelná na straně ministerstva financí – a to nejen pro mikroekonomickou úroveň, ale i pro Statistický úřad,“ upřesnil Aleš Sedláček. Projekt, do něhož se na základě květnové výzvy přihlásilo 14 organizací náležících k Zelenému kruhu a k ČRDM (z toho v devíti případech jde o členská sdružení České rady), má podle jeho slov i mezinárodní přesah. „Zjistili jsme, že měření dobrovolnické práce je žhavým tématem i v dalších evropských zemích,“ poznamenal předseda ČRDM.
Místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka referoval o druhém ročníku dobrovolnického projektu „72 hodin“, proběhnuvším v říjnu. „Můžu velmi rád a velmi pozitivně zhodnotit tento projekt, z toho důvodu, že se nám podařilo zvýšit počet jak zapojených dobrovolníků, tak zapojených projektů,“ konstatoval Ondřej Šejtka. Upřesnil, že zatímco loni se 72 hodin účastnilo 11.000 dobrovolníků, letos 18.000 a oproti loňským 220 se letos uskutečnilo 380 dílčích dobrovolnických akcí.
Pokud jde o populární Bambiriádu, na VS kromě jiného zaznělo, že tento projekt začíná mít „sestupnou rozpočtovou tendenci“. Již rozpočet té letošní byl oproti minulému roku nižší o milion, příští rok bude ještě o 300.000 Kč chudší. MŠMT deklaruje připravenost podporovat projekty na vzestupu (kupř. „72 hodin“), po čase však předpokládá, že finanční břímě přejde na projektové partnery, které si organizátoři sami vyhledají. Momentální situace je taková, že dosavadní generální partner Bambiriády – FLEXI Životní pojištění – na příští rok podporu odřekl s tím, že přesouvá své aktivity jiným směrem… Nehledě na ekonomický aspekt vyzval Aleš Sedláček k debatě o formátu a programové náplni známé akce do budoucna. „Těší nás zájem měst, v současné době máme již devět přihlášek (na rok 2014) a doufáme, že pokryjeme aspoň většinu krajů,“ uzavřel téma předseda ČRDM.
Účastníci 39. VS ČRDM dále načerpali informace o projektu Kecejme do toho, respektive Vím, proč volím, zacíleném na mladé (prvo)voliče. Projekt, odzkoušený na nedávných volbách do sněmovny, bude s ohledem na volby do Evropského parlamentu v nadcházejícím roce pokračovat. Shodou okolností právě v den konání VS obdržela Česká rada zprávu, že uspěla s tematickým projektem na podporu prvovoličů, který podávala – na evropské úrovni – společně Evropským fórem mládeže (jehož je ČRDM členkou). Miroslav Jungwirth shrnul dosavadní zkušenosti z projektu Evropských karet mládeže EYCA. Podařilo se podle něj vydat zhruba 70.000 karet, z toho polovinu jako členské karty sloužící sdružením ČRDM, vyjednat přes stovku nových slevových míst a rozšiřovat distributorskou síť pomocí krajských rad mládeže.
Na 39. Valné shromáždění ČRDM se přišli podívat i Malte Range, mladý německý dobrovolník, který v nedávné době pracoval v kanceláři ČRDM, i jeho současná polská následovnice Magda Bieniak. Během jejich vystoupení tak měli přítomní možnost posoudit, jak se (především díky obětavosti Evy Beránkové ze sekretariátu ČRDM a pedagogickým schopnostem Tomáše Návrátila) popasovali s náročností českého jazyka…
39. Valné shromáždění ČRDM bylo převážně informativní. To příští – jubilejní, čtyřicáté – má být volební: zástupci členských spolků České rady na něm budou volit svého nového předsedu, potažmo Představenstvo. Na dotaz jednoho z delegátů současný předseda ČRDM Aleš Sedláček svoji opětovnou kandidaturu nevyloučil.