Poslední, předprázdninové setkání v rámci projektu Romský mentor na základní škole ve Slaném se neslo v duchu přípravy na plánované zářijové vystoupení skupiny v Roudnici nad Labem.
Mentorský tým Pavlína Matiová a Jitka Matiová se s dětmi pustily do výroby stylového oblečení – které nemůže žádné taneční skupině chybět. Nemůže jí však chybět ani správné PR, a tak se skupina dětí z „Michael Jackson Company“ rozhodla vytvořit své propagační materiály, které použije při pozvánkách na své vystoupení. Kromě kreativní atmosféry panovala i skvělá nálada, která pomohla na výsledných fotografiích vykouzlit přirozeně rozesmáté obličeje.
Mezinárodní projekt Romský mentor úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.
Jedním ze styčných bodů projektu je úspěšný romský umělec – profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.
Ve Slaném tak s dětmi pracují zpěvačky Pavlína Matiová a Jitka Matiová. Pavlína je absolventkou mezinárodní konzervatoře Praha, Jitka ji ještě studuje. Pavlína nahrála duet s Marcelou Březinovou, působila v kapele Yvetty Blanarovičové. Zvítězila v soutěži Pop Star, v jednom z ročníků soutěže ČeskoSlovensko má talent se dostala až do semifinále, hraje v muzikálu. Je první romskou zpěvačkou, která vystoupila v Rudolfinu – zazpívala sólový sopránový part v Requiem za Osvětim. Pedagogickou podporou projektu je ve Slaném Zlatka Pokutová.
Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností umělecké oblasti, ve které mentor působí, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.
Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.
Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na Facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.
#inkluze #socialnizaclenovani
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.