Nejvyšší soud vydal rozhodnutí, které umožní uzavřít dědictví Jaroslava Foglara. Dědicem je Nadace Jaroslava Foglara – ta však v roce 1998 nesplnila povinnost navýšení nadačního jmění, a proto vstoupila počátkem následujícího roku do likvidace. O tři týdny později Foglar zemřel. Rozhodnutí, jak bude naloženo s dědictvím, v této chvíli závisí na likvidátorovi nadace, který přidělí likvidační zůstatek nadaci nebo nadačnímu fondu s podobným posláním. Zájem o Foglarovo dědictví mají skauti, ke kterým Jaroslav Foglar, skautskou přezdívkou Jestřáb, neodmyslitelně patří.
„Ve skautském oddíle, který vedl nepřetržitě šedesát roků, získával Foglar inspiraci pro své literární a pedagogické dílo oslovující několik generací českých dětí. Foglar rozhodně patří mezi autory, ze kterých český skauting čerpá a ještě dlouho čerpat bude,“ říká předseda správní rady Skautské nadace Ivo Brzobohatý.
Junák – svaz skautů a skautek ČR spoluzaložil Skautskou nadaci Jaroslava Foglara, která již 10 let podporuje výchovu a vzdělávání dětí a mládeže v duchu skautských ideálů. V případě, že se likvidátor rozhodne dědictví přiznat Skautské nadaci Jaroslava Foglara, ta se zavazuje vložit dědictví po Jestřábovi do svého nadačního jmění, a to včetně autorských práv. S těmi bude hospodařit v souladu s morálními principy, které Jaroslav Foglar po celý svůj život zastával. Tím bude zaručeno, že nedojde ke zneužití Foglarova odkazu a hlavně, že výtěžek z nadačního jmění budou mít šanci získat všichni jeho následovníci.
Stejným způsobem byly do nadačního jmění již vloženy dědické odkazy osob, které obdržely finanční náhradu za dobu strávenou v komunistických lágrech. Skautská nadace Jaroslava Foglara sice skromně, ale pravidelně podporuje výchovné projekty – deset let své existence jich podpořila více než sto.
„Za poslední roky jsme museli odmítnout několik dotazů o autorská práva od žadatelů, kteří nás považovali za dědice. Poslední žádost se týkala komiksových Rychlých šípů jako aplikace do mobilních telefonů. A to by se dnešním skautům určitě líbilo – a jistě nejen jim,“ říká předseda správní rady Skautské nadace Jaroslava Foglara Ivo Brzobohatý.
Pokud se však likvidátor rozhodne pro některý nadační fond, může dojít k rychlému rozdělení celého dědictví, protože nadační fondy mohou použít v rámci své činnosti veškerý majetek a na rozdíl od nadací nemají povinnost trvalého nadačního jmění. A právě toho se skauti obávají. Mohlo by například dojít k rychlému prodeji autorských práv, bez následné možnosti ovlivnit za jakým účelem budou využívána.