Uznávání neformálního vzdělávání, podpora dobrovolnictví nebo třeba zapojování mladých lidí do celospolečenského dění patřily k tematickým okruhům, o něž se zajímali zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) během prosincového jednání se svými kolegy z Bavorského kruhu mládeže (Bayerishe Jugendring, BJR).
Prezident BJR Mathiass Fack a předseda ČRDM Aleš Sedláček se při několikahodinovém rokování v Mnichově vzájemně informovali o činnosti svých „střešních“ mládežnických organizací, o podmínkách pro jejich práci, sdíleli zkušenosti z některých významnějších akcí a bavili se i o projektových novinkách.
Předseda ČRDM pokládá setkání za inspirativní; zaujala ho například pasáž týkající se dobrovolnických benefitů – v Bavorsku mají i podobu daňového zvýhodnění. Pokud sdružení dobrovolníkovi za jeho činnost vyplatí nějaké peníze (existuje tu pochopitelně finanční strop: jedná se řádově o tisíc až dva tisíce eur za rok), na nastalou situaci pak pamatuje i příslušná kolonka v daňovém přiznání. Ten, kdo „dobrovolničil“, uvede obdrženou částku a připíše k ní, ve prospěch jakého sdružení se takto exponoval. Suma není v daném případě chápána jako forma výplaty, ale má povahu podpory dobrovolníka v jeho činnosti (může z ní např. hradit provoz telefonu apod.). Tyto peníze se pak ovšem nezdaňují.
Další z benefitů souvisí i s uznáváním neformálního vzdělávání. BJR vydává oprávněným osobám, splňujícím předepsané standardy, tzv. Juleicu (z něm. Jugendleiter/-in Card), kartu vedoucí(ho) mládeže, platnou na spolkové úrovni. Držitelé se jí potom mohou prokazovat – třeba potenciálním zaměstnavatelům – jako lidé, kteří mají v povaze dělat něco víc, než je nutné, a navíc jako ti, kteří díky své práci pro mládež také získali nezanedbatelné kompetence. Ovládají určité dovednosti, mají určité znalosti a vědomosti – a mohou to snadno doložit. „Juleica znamená kvalitu. Jen ti, kteří mohou prokázat, že jsou vyškoleni v souladu s uvedenými normami, mohou požádat o kartu Juleica,“ stojí psáno na projektovém webu http://www.juleica.de.
Zajímavá je i myšlenka tzv. volbomatu („Wahl-O-Mat“), internetového nástroje, pomocí něhož chtějí lidé z BJR pomoci prvovoličům zorientovat se ve spleti volebních programových nabídek politických stran. Hodlají mladým lidem (BJR horuje pro volební právo od 14 let) zatraktivnit volby jako takové, a zvýšit tím jejich zájem o celospolečenské dění. Konzultantka pro mládežnickou politiku Regina Renner ozřejmila, že „volbomat“ má podobu tabulky. Do ní se promítnou názory politických stran, zapojených do projektu, na témata, jež zajímají mládež. Pro představu, jde třeba o postoj politiků k jaderné energetice, k úrovni minimálních mezd nebo k lidským právům. Na základě získaných údajů si mnohou mladí učinit představu o tom, jak se která strana k daným problémům staví. Volbomat není volební doporučení, nýbrž nabídka informací o volbách a politice, poznamenává k tomu Regina Renner.
Kromě Bavorského kruhu mládeže absolvovali zástupci ČRDM ve dnech 10.-12. 12. 2012 ještě schůzku v Regensburgu s představiteli Tandemu, Koordinančího centra česko-německých výměn mládeže (téma: prevence sexuálního násilí při práci s dětmi) a ve Štrasburku exkurzi v Evropském parlamentu, kde se jim věnovala europoslankyně Zuzana Brzobohatá; stihli tam také informativní návštěvu Evropského centra mládeže Rady Evropy.