Vláda bude ve středu 5. září projednávat „Analýzu možností právní úpravy obchodního rejstříku v novém rejstříkovém zákoně s návrhem řešení“ (viz program jednání vlády).

    Je to po dlouhé době jedinečná příležitost, jak se vypořádat s tím, že v ČR dosud chybí centrální a veřejně přístupný rejstřík občanských sdružení.

    Podle předloženého materiálu by rejstřík sdružení kopíroval již existující a ověřený systém obchodního rejstříku, čímž by došlo k úspoře prostředků i sjednocení evidence tak, aby byla pro občany přehledná a intuitivně srozumitelná. Právě takový rejstřík může dopomoci českému občanskému sektoru ještě k větší transparentnosti, a tedy i k lepšímu přístupu veřejnosti k jeho službám.

    O vznik rejstříku desítky významných českých nevládek aktivně usilují již mnoho let. (Závěrečná deklarace 8. Všeoborové konference nevládních neziskových organizací, která proběhla v březnu 2012 v prostorech Senátu PČR, je posledním příkladem takové snahy (více viz http://www.asociacenno.cz/index.php/8-veoborova-konference-nno). Dosud však narážely na nechuť úřadů situaci řešit. Zároveň byly díky absenci veřejného rejstříku nuceny čelit nařčením z netransparentnosti nevládního sektoru ze strany laické veřejnosti i ze strany médií a politiků.

    Současné vedení evidence občanských sdružení Ministerstvem vnitra ČR je z právního hlediska zcela neobvyklé – ve většině západních zemí je vedení takového rejstříku ponecháno soudům či ministerstvu spravedlnosti. Evidování občanských sdružení na ministerstvu vnitra v ČR je nešťastným pozůstatkem policejního státu z doby Rakousko-uherské monarchie.

    Současný stav představuje zásadní překážku pro rozvoj bohaté, různorodé a zároveň transparentní občanské společnosti. Nevládní neziskové organizace proto apelují na vládu, aby se touto věcí urychleně zabývala a aby zároveň svěřila vedení rejstříku Ministerstvu spravedlnosti ČR, což navrhuje jedna z variant „Analýzy“.

    „Někomu možná vyhovuje současný stav, kdy se dá jen obtížně zjistit, kdo za konkrétním občanským sdružením stojí. Nám tato doposud zahušťovaná mlha vadí. Poškozuje nás a naši pověst. Máme zájem o hru s otevřenými kartami. Převod agendy pod Ministerstvo spravedlnosti ČR nám dává naději na zavedení standardních registračních postupů i vyšší míru výkaznictví,“ říká předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.
    Jiří Bárta z Nadace VIA má za to, že „současný stav, kdy není možné ve veřejném rejstříku ověřit, kdo jedná za několik desítek tisíc právnických osob, je zcela nepochopitelný a neudržitelný. Vytvoření veřejného rejstříku je důležitou pobídkou k odpovědnému chování tisíců občanských sdružení a klíčovým prostředkem k posílení transparentnosti českého neziskového sektoru.“
    Stejného názoru je i Júila Sokolovičová ze Zeleného kruhu: „Pokud má stát zájem na zprůhlednění občanského sektoru, pak je více než dobrý důvod vznik rejstříku neodkládat, ale využít příležitosti a naopak situaci urychleně vyřešit způsobem, který bude v souladu s moderními evropskými právními trendy.“

    (Společná tisková zpráva České rady dětí a mládeže, Nadace VIA, Open Society Fund Praha a Asociace ekologických organizací Zelený kruh)

    Autor