Prvním projektem byl seminář na severu Itálie N.E.W., druhým bylo školení ve španělském městě Murcia, třetím výměna mládeže na východě Polska a čtvrtým festival na stejném místě v Polsku. Hodina H na všechna setkání vyslala zástupce z Kraje Vysočina či blízkého okolí. V tomto článku si můžete přečíst krátké zprávy z některých zahraničních akcí.

    Na mezinárodní výměně mládeže v Polsku „Music above divisions“ „Zúčastnila jsem se semináře Net.working, který byl zaměřený na znevýhodněnou mládež. Z počátku jsem z projektu měla menší obavy, zda i já mohu přispět nějakými nápady či zkušenostmi, ale obavy hned po příjezdu na místo vymizely. Tento projekt mi dal možnost seznámit se s tímto problémem a nahlédnout na něj z několika úhlů a to nejen díky skvělým trenérkám, který projekt vedly, ale také díky ostatním účastníkům, kterými většinou byli zkušení pracovníci ze zahraničních organizací. Program byl bohatý a hodně dělalo i složení skupiny, kde každý byl něčím jiný a měl co dát tomuto semináři. Zjistila jsem, že každá organizace se zaměřuje na jinou cílovou skupinu. Určitě bych se dál chtěla zajímat o toto téma a nějakým způsobem pomáhat znevýhodněné mládeži ať v místní komunitě nebo prostřednictvím jednorázových akcí v Hodině H.“ Tak nám popsala školení ve Španělsku Olivera z Třebíče.

    Hudební festival Na mezinárodní výměnu mládeže do Polska vyslala Hodina H čtyřčlennou skupinku více, či méně nadaných hudebníků (Bořek – Třebíč, Klárka – Dobronín, Míša – Moravské Budějovice, Dan – Blatnice) z Kraje Vysočina. Tato výměna s názvem „Music above divisions“ si kladla za cíl přiblížit ostatním národům vlastní písničky a zvyky. Seznámili se tu také s hudebníky z Lotyšska, Itálie, Polska a Bulharska. Projekt probíhal v odpočinkové středisku Roztoczanka v centru vesničky Susiec. Díky hudbě se všichni rychleji seznámili, protože hudba je opravdu dobrý komunikační prostředek. Na výměně kromě hudby a zpěvu celá skupina zažila také jízdu na kajacích, šlapadlech, tancování nebo hru kulečníku. Nechybělo samozřejmě koncertování na dni Lubaczowa, kde si většina účastníků vyzkoušela, jaké to je stát před 5000 lidmi. V posledních dnech projektu všichni odjeli nahrávat vlastní CD, kde každý stát měl zastoupení s jednou písní. Na závěr nahráli jednu společnou píseň celého projektu, která se velmi povedla. Na projektu si všichni zlepšili angličtinu, naučili se pracovat v mezinárodním kolektivu, poznali hudbu z cizích zemí a také výborné muzikanty a především kamarády.

    Seminář Net.working ve španělském městě Murcia Marie z hudební skupiny 4EVER z Jindřichova Hradce zhodnotila festival v Polsku následovně. „Díky Hodině H jsme měli již podruhé možnost vydat se za hranice a zúčastnit se hudebního festivalu „Dni Lubaczowa“ v Polsku. Cesta byla sice dlouhá, ale měli jsme možnost si ji krátit sledováním malebné polské krajiny. Dostalo se nám milého přivítání a hned jsme měli možnost ochutnat tradiční polskou kuchyni. Čas jsme trávili spolu s ostatními účastníky ze Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. Přípravy festivalu proběhly bez větších obtíží, s menšími komplikacemi nám ochotně pomohli organizátoři. Samotný festival nás uchvátil svou atmosférou, které dopomohlo nadšené polské publikum. Tímto bychom chtěli poděkovat Hodině H za nevšední zážitek.“

    Více informací o Hodině H najdete na www.hodinah.cz nebo přímo v sídle Hodiny H v Hrnčířské ulici 111 v Pelhřimově.

    Eva Havlíčková

    Autoři