Česká rada dětí a mládeže při té příležitosti převzala reprodukci zakládací listiny Svatoboru – nejstaršího spolku v Čechách.

    Spolek SVATOBOR byl založen roku 1862 „ku podpoře spisovatelův českých prostředky peněžnými a ku oslavení jejich památky“.

    Z krypty na vyšehradském Slavíně (foto Tomáš Novotný)Mozaika v kryptě na vyšehradském Slavíně (foto Tomáš Novotný) Ideou Svatoboru bylo pomáhat českému písemnictví, které bylo nejpodstatnějším prvkem vzniku a rozvoje národního obrození, a to i v době Bachova absolutismu. V čele ředitelstva a ve výboru působila řada osobností – z dodnes známých či povědomých to byli kromě zakladatele Františka Palackého F. L. Rieger, K. J. Erben, Vojta Náprstek, Julius Grégr, Karel Sladkovský, V. V. Tomek, Jan Gebauer, Josef Hlávka, F. A. Šubert, Josef Thomayer, Alois Jirásek, Albín Bráf, Václav Štech, Jar. Charvát, Bohumír Kozák, Václav Vojtíšek a další, ve své době stejně významní lidé. (citace www.slavin.cz)

    Slavín (foto Tomáš Novotný)Docent Václav Liška ve společnosti bohemistky doktorky Věry Menclové na Slavíně (foto Tomáš Novotný) Fr. Palacký vyjádřil ideu Svatoboru heslem Pomáhej! Osvěcuj! Pamatuj!

    Spolek pečuje o hrobku Slavín, stejně tak i o některé hroby velkých Čechů na Vyšehradském hřbitově. Právě v kryptě Slavína byla listina předána z rukou současného předsedy Svatoboru Václava Lišky do rukou Aleše Sedláčka, předsedy ČRDM.

    Česká rada dětí a mládeže se domluvila na spolupráci při ediční činnosti, jejímž cílem je přiblížit mladým národní obrození hravou formou.

    Slavín (foto Tomáš Novotný)
    Slavín (foto Tomáš Novotný)

     

    Autor