Česká televize připravila pásmo věnované stému výročí založení organizace, která vychovala a formovala stovky tisíc mladých lidí v ideálech vztahu k přírodě a životu. http://www.ceskatelevize.cz/tv-program/24.04.2012/

    24. dubna je svátek svatého Jiří, patrona skautů. Právě dnes můžete potkat v ulicích nebo třeba v práci někoho se skautským šátkem na krku. V tento den je totiž také skautský „Šátkový den„. A jestli to dnes nestíháte, tak se můžete přijít podívat na výstavu Trochu lepší svět – století skautingu do Městského muzea v Praze na Florenci, ta bude až do června.
    Pojďte slavit s námi…

    Komponované odpoledne a večer věnovaný fenoménu skautingu, který se před sto lety prvně objevil i v českých zemích (dnes je Junák – svaz skautů a skautek ČR největší volnočasovou organizací v České republice). Koláž pořadů představující skauting v jeho nejrůznějších podobách – premiérový dokument „Trochu lepší svět“ o dětech na prvním skautském táboře, ale například i repríza úspěšného dokumentu Břetislava Rychlíka „Skaut má holá kolena“. Dále medailonky známých skautů Heleny Illnerové, Jaroslava Čvančary, Petra Gazdíka, Erika Taberyho, Marka Váchy a Romana Týce, pořady reflektující persekuci skautů, například „Skaut řečený Hurvínek“ ze seriálu Neznámí hrdinové, díly z cyklů Historie.cs a Hledání ztraceného času, ale i speciální vydání vědomostní soutěže „Věříš si“.
    Součástí komponovaného dne jsou i diskuze na aktuální témata – Občanství a dobrovolnictví, Splněný skautský sen, Historie skautingu a Moderní skautský program.

    http://www.ceskatelevize.cz/tv-program/24.04.2012/

    Medailonky, které můžete vidět
    Známý novinář Erik Tabery začínal se skautingem na Malé straně. Helena Illnerová, významná vědkyně, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR, se snaží skautské zásady dodržovat celý život. Jaroslav Čvančara nikdy neměl lilii na klopě, ale vždy ji nosil v srdci. Petr Gazdík – nejznámější skaut ze Suché Lozi… Roman Týc – aneb jak se ze skauta stal umělecký provokatér…
    Portréty významných skautů a debata o moderním skautingu: Skautský program není jen vázání uzlů a znalost morseovky…

    http://www.ceskatelevize.cz/tv-program/24.04.2012/

    Buď připraven (Hledání ztraceného skautského času, 1998) Skautů neboli junáků bylo za první republiky mnoho. Hnutí, které k nám přenesl prof. A. B. Svojsík, získalo spoustu příznivců a členů. A každý z nich je dodnes hrdý, že byl v mládí skautem. Filmových dokumentů však vzniklo pramálo. Buď připraven je nejen skautské heslo, ale také hraný film z roku 1923, který je vlastně polodokumentem. Vypráví o skautském táboře pod Orlíkem, ukazuje všechny tábornické dovednosti a vrcholí plavbou na voru dnes již zatopenými Svatojánskými proudy. Ve filmu vystupují autentičtí skauti ze Smíchova.
    Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch.

    Skaut má holá kolena (film)
    Člen družin Lišáků a později Jestřábů režisér Břetislav Rychlík, držitel skautské průkazky číslo 021515 a skautské přezdívky Rychlonožka, natočil film o chlapeckém oddílu Junáků – skautů ze slováckého městečka Veselí nad Moravou. Oddíl existoval v krátkém období znovuobnovení skautingu v letech 1968-1970, ze které také pochází amatérský film ze života Kima, Ferina, Bakiho, Velkého Ona, Pyropa, Užovky a dalších neboli film, který byl impulsem k natočení snímku Skaut má holá kolena. A tak se v srpnu roku 2005 dvacet jedna dnes dospělých mužů sjelo na místa, kde jako kluci naposledy tábořili před komunistickým zrušením skautingu u nás, aby společně hledali ztracené ideály klukovství a současně pátrali po poselství, které uprostřed tábořiště zakopali světu a budoucím generacím. Spolu také prostřednictvím hravých i dramatických situací zjišťovali, co se s nimi během normalizace i nedávných let stalo…

    Autor