Návrh nového zákona o přímé volbě prezidenta vyvolává řadu otázek i mezi mladými lidmi. S nimi přijel 6. 4. 2012 do Brna diskutovat jeho spoluautor, ministr spravedlnosti, JUDr. Jiří Pospíšil.

    Společně s politologem Jiřím Kelnarem objasňovali výhody, nevýhody a následky přímé volby pro koordinační tým a dobrovolníky projektu Our Space (mezinárodní projekt pro vytvoření nová online sociální sítě pro mládež). K diskuzi byli přizváni členové dětských parlamentů, účastníci probíhající Parlamentní výměny zkušeností. Otázku, jak co nejlépe vybrat hlavu státu v demokratické republice, si v Evropě položila již nejedna země. V České republice jsme se drželi demokracie zastupitelské, v posledních letech se však začalo diskutovat i o přímé volbě prezidenta. Nedávné machinace kolem posledních prezidentských voleb tuto tendenci jen popohnaly, a tak teď před Poslaneckou sněmovnou stojí návrh zákona o přímé volbě prezidenta.

    Ministr spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil s účastníky projektu Our Space debatoval o přímé volbě prezidenta Co nového změna přinese? Jaké to bude mít pro naši zemi důsledky? O těchto otázkách přijel na velikonoční Velký pátek do Brna s účastníky meetingu OurSpace hovořit předkladatel tohoto zákona, ministr Jiří Pospíšil. Před zhruba sedmdesátkou studentů převážně středních škol nejprve představil, o co v novém zákoně běží, proč tato iniciativa vznikla a proč ji podporuje. Jako nezaujatý odborný komentátor vystoupil i politolog Jiří Kelnar, který tyto změny hodnotil z politologického hlediska.

    Ministr spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil s účastníky projektu Our Space debatoval o přímé volbě prezidenta Diskuze probíhala velmi živě, účastníky zajímalo především zavedení přímé volby do praxe. Mluvilo se o tlaku, který může být kladen na občany ze strany médií a následné ovlivnitelnosti voliče, také o podobě předvolebních kampaní kandidátů. Proběhla debata o vynaložení finančních prostředků na případné zavedení této novinky vzhledem k současným nepopulárním škrtům v rozpočtu. Studenty zajímal i dopad, který bude přímá volba mít. Po delší rozpravě vyplynulo, že není jasné, jaké konkrétní důsledky tato změna přinese, změní-li se něco v pravomocích prezidenta či jeho odpovědnosti. Jak podotkli studenti i Kelnar, ne každý občan zná současnou Ústavu a všechny kompetence hlavy státu, tudíž by přišla vhod i nějaká iniciativa upozorňující na důležitost účasti ve volbách, která v posledních letech klesá. Dále se hovořilo i o současném stavu vlády a naší demokracie a principech, které v tuzemské politice fungují.

    Po hodině a půl se ministr Pospíšil musel odebrat z Klasického Španělského gymnázia, kde setkání probíhalo, směrem do centra Brna k dalším pracovním povinnostem. Diskuze byla jistě přínosnou pro všechny přítomné, neboť studenti dostali příležitost si ujasnit svůj názor na přímou volbu prezidenta a pan ministr zase obdržel zpětnou vazbu od mladých lidí. Nyní se uvidí, zda přímá demokracie dostane v naší republice šanci a kolik voličů poté přiláká k volebním urnám.


    Co je OurSpace?
    OurSpace OurSpace je nová online sociální síť pro mládež a organizace mládeže, která umožňuje:
    – spojení s přáteli;
    – nové kontakty napříč Evropou;
    – diskutovat s dalšími lidmi o aktuálním dění na národním a evropské úrovni;
    – mít vliv na politické činitele;
    – sdílet ideje, nápady a informace.

    Duha - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi Projekt odstartoval 1. července 2010 a trvat bude tři roky.
    Partneři projektu: Athens Technology Center v Řecku (koordinátor projektu), Národní technická univerzita v Athénách, Dunajská univerzita v Kremži, Britský parlament mládeže, Babel international, EurActive Politech, 21c Consultancy Limited.

    Autoři