Druhé přípravné setkání největšího vzdělávacího projektu svého druhu ve střední Evropě se konalo 26. listopadu na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se téměř 300 středoškolských delegátů zdokonalovalo ve svých diplomatických dovednostech. S tím jim pomohl i bývalý velvyslanec ČR v USA a při OSN v New Yorku Martin Palouš.
V rámci druhého přípravného setkání si delegáti poprvé vyzkoušeli přednést svůj projev v zaplněné aule před stovkami účastníků během simulace Valného shromáždění Modelu OSN.
„Většina účastníků ještě nikdy neměla příležitost vyzkoušet si promluvit před tak velkým publikem. Summit jim tuto možnost poskytuje a připraví je na chvíli, kdy budou takovýto výstup v praxi potřebovat,‘‘ uvádí hlavní koordinátor projektu Michael Rozsypal.
„Reforma OSN‘‘ s nejpovolanějšími
Téma panelové diskuze, jež se uskutečnilo v rámci dopolední části programu, se věnovalo „Reformě OSN“. Tuto problematiku přišel okomentovat mimo jiné i Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR.
Patroni XVII. ročníku rozšířili své řady
Také tento ročník si řada významných osobností vzala jednotlivé simulované orgány Modelu OSN pod svá ochranná křídla. Stejně jako minulý ročník převzal patronát nad Radou bezpečnosti Karel Kovanda, bývalý náměstek Evropské komise pro vnější vztahy. Patronem Hospodářské a sociální rady se stal tento rok poprvé Jan Švejnar, světově uznávaný ekonom v oborech ekonomie rozvojových zemí, práce a strategie transformací.
Záštitu nad Radou pro lidská práva převzala vedoucí delegace ČR v Ženevě, velvyslankyně Kateřina Sequensová. Patronát nad letošním nováčkem Organizací pro výchovu, vědu a kulturu přijal tajemník pro kulturní záležitosti UNESCO při Ministerstvu kultury ČR Michal Beneš. Delegáty Programu pro životní prostředí přijal jako své chráněnce Jiří Drahoš, Předseda Akademie věd České republiky. Posledním patronem v Modelu OSN pro Světovou obchodní organizaci se stal Pascal Lamy, Generální ředitel WTO. Také Model NATO získal svého patrona. Stal se jím Jiří Šedivý, první náměstek ministra obrany. Tímto bychom všem patronům chtěli vyjádřit své díky za tuto podporu.
Více informací můžete nalézt také na webových stránkách www.studentsummit.cz
Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), organizátor projektu, se zabývá vzdělávacími, výzkumnými a informačními projekty v oblasti mezinárodních vztahů. Svou činností, jejíž počátky sahají do roku 1995, se Asociace postupně zařadila mezi přední nevládní subjekty v České republice ve svém oboru. Vědecké aktivity AMO jsou soustředěny ve Výzkumném centru, jež zpracovává analytické studie aktuálních mezinárodních problémů.
www.amo.cz